Shtetet e Bashkuara njoftuan të martën sanksione të tjera ndaj udhëheqësit bjellorus, Alexander Lukashenko, për rolin e tij si aleat i Kremlinit gjatë ndërhyrjes në Ukrainë.

Sanksionet do të bllokojnë udhëheqësin Lukashenko dhe gruan e tij që të kenë qasje tek pronat e tyre në Shtetet e Bashkuara dhe do të kufizojnë aftësitë e amerikanëve për të kryer biznes me ta.

Shtetet e Bashkuara tashmë kanë vënë sanksione kundër Presidentit Lukashenko për ndërhyrjen në Ukrainë, duke përfshirë kufizimin e eksporteve teknologjike. Uashingtoni vuri gjithashtu sanksione kundër zotit Lukashenko për përdorimin e emigrantëve si pengje politike në kufirin me Poloninë dhe për atë që shumë vende perëndimore i konsiderojnë zgjedhje të manipuluara në vitin 2020.

Gjithashtu të martën u njoftuan sanksione ndaj disa individëve rusë, disa në bazë Aktit Magnitsky, për rolin e tyre të dyshuar në shkeljet e të drejtave të njeriut. Mes tyre janë Natalia Mushnikova, një gjyqtare në Moskë dhe prokurori Nurid Salamov.

“Sanksionet e sotme tregojnë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të imponojnë pasoja konkrete dhe domethënëse ndaj atyre që përfshihen në korrupsion ose janë të lidhur me shkelje të rënda të të drejtave të njeriut”, tha drejtoresha e Zyrës së Kontrollit të Pasurive të Huaja Andrea Gacki. “Ne dënojmë sulmet e Rusisë ndaj korridoreve humanitare në Ukrainë dhe i bëjmë thirrje Rusisë të ndërpresë luftën e saj të paprovokuar dhe brutale kundër Ukrainës”./VoA/

Disa të dhëna janë marrë nga agjencia e lajmeve Associated Press

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Avokati i Alimit dhe Gurit kërkon përjashtimin e Janevës dhe Fetait nga lënda “Titanik 3”

Avokati i Ejup Alimit dhe Ismet Gurit në rastin Titanik 3 kërkon…

Shkeljet gjatë fushatës zgjedhore, PZAP shqipton gjoba për LDK-në, PDK-në dhe AAK-në

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), ka shqyrtuar 9 ankesa të…

Ministrat e jashtëm të OBI-së mblidhen në Pakistan: Jemi zëri i afër 2 miliardë muslimanëve

Ministri i Jashtëm pakistanez Qureshi tha se OBI është një lloj ure…

Radev: S’do lejojmë shkeljen e të drejtave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev në takim me homologun e tij austriak,…

Rrëfimi i Agim Murtezit nga Lipjani – Haga e kishte arrestuar gabimisht për krime lufte

Mëngjesi i 17 shkurtit të 2003-tes, ishte i pazakontë për Agim Murtezin…