Sot do të mbahet Samiti i Parisit, për t’i dhënë mbështetje politike dialogut Kosovë-Serbi.

Ky samit do të zhvillohet në mënyrë virtuale dhe shënon vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e BE-së, për normalizimin e marrëdhënieve në mes të dy vendeve.

Sipas agjendës së publikuar nga Presidenca e Francës, samiti pritet të nis në orën 10:30, shkruan Telegrafi.

Kosova në këtë Samit do të përfaqësohet nga kryeministri Avdullah Hoti.

Pjesë e këtij Samiti do të jetë edhe kancerlarja gjermane Angela Merkel, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, Përfaqësuesi i Lartë i BEpsë për punë të Jashtme dhe Sigurim, Josep Borell si dhe Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak.

Ditë më parë, kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ishte në një vizitë në Paris, ku u takua me presidentin Macron. Hoti kishte shprehur përkushtimin e Kosovës për dialogun me Serbinë. Kurse më 12 korrik, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të takohet në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…