Sot do të mbahet Samiti i Parisit, për t’i dhënë mbështetje politike dialogut Kosovë-Serbi.

Ky samit do të zhvillohet në mënyrë virtuale dhe shënon vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi me ndërmjetësimin e BE-së, për normalizimin e marrëdhënieve në mes të dy vendeve.

Sipas agjendës së publikuar nga Presidenca e Francës, samiti pritet të nis në orën 10:30, shkruan Telegrafi.

Kosova në këtë Samit do të përfaqësohet nga kryeministri Avdullah Hoti.

Pjesë e këtij Samiti do të jetë edhe kancerlarja gjermane Angela Merkel, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, Përfaqësuesi i Lartë i BEpsë për punë të Jashtme dhe Sigurim, Josep Borell si dhe Përfaqësuesi Special i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, Miroslav Lajçak.

Ditë më parë, kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ishte në një vizitë në Paris, ku u takua me presidentin Macron. Hoti kishte shprehur përkushtimin e Kosovës për dialogun me Serbinë. Kurse më 12 korrik, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të takohet në Bruksel me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çështja e Asociacionit u diskutua në takimin në Bruksel, Bislimi tregon si iu përgjigj palës serbe

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi ka treguar se çfarë është diskutuar rreth Asociacionit të…

Medvedev: Perëndimi dëshiron ta shkatërrojë Rusinë

Perëndimi dëshiron ta shkatërrojë Moskën, tha sot ish-presidenti rus Dmitry Medvedev për…

Familja Kastrati- rrëfim lufte, ku dhimbja shndërrohet në forcë suksesi

Çdo vit, me 28 Maj, familja KASTRATI me dhimbje e krenari i…

Trajanov: Deklarata e Verushevskit është në funksion të mbrojtjes së Mijalkovit (VIDEO)

Deklarata e Verushevskit është në mbrojtje të ish kreut të kundërzbulimit Mijalkov,…

Filipçe: Komisioni rekomandon që ora policore gjatë vikendit të nis nga ora 19:00

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe njoftoi se Komisioni për Sëmundje Ngjitëse ka…