Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel dhe kryetarja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, do të mbajnë një samit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në fillim të vitit të ardhshëm, sipas një zëdhënësi të BE-së.

Samiti do të mbahet më 3 shkurt, por vendndodhja e tij ende nuk është caktuar, shkruan Euronews.

Mediat e huaja, raportojnë se tema e samitit BE-Ukrainë ndoshta do të jetë se si blloku mund të vazhdojë të mbështesë Ukrainën kundër Rusisë.

Komisioni dhe këshilli i liderëve të BE-së do të vlerësojnë gjithashtu rrugën e Ukrainës drejt anëtarësimit në BE.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aksioni “Pika”, 47 zyrtarë policorë të arrestuar

47 zyrtarë policorë janë arrestuar gjatë operacionit “Pika” në Gjakovë e Prizren.…

Kurti: Vetëvendosje do t’i marrë 2/3 e votave në zgjedhjet e reja

Lëvizja Vetëvendosje është duke e mbajtur mbledhjen se 42-të të Këshillit të…

​Hovenier: SHBA do të vazhdojë mbështetjen për FSK-në përmes programeve ushtarake

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Bashkim Jashari priti sot…

Kurti: Përmes zhvillimit të qeverisjes elektronike po synojmë rritjen e transparencës

Sot është mbajtur takimi i parë i Komisionit për Transformim Digjital. Digjitalizimi…

Përkeqësohet situata me virusin në Tetovë.Nëntë të vdekur dhe 124 janë në oksigjen

Nëntë persona të vdekur në Tetovë.Ky është bilansi për 24 orët e…