Vaksinat kundër COVID-19 të prodhuara nga Pfizer dhe Moderna janë shumë të efektshme në parandalimin e rasteve me COVID dhe hulumtimet sugjerojnë se ato duhet të ruajnë efektivitetin e tyre me kalimin e kohës.

Ajo që mbetet e paqartë, megjithatë, është saktësisht për sa kohë vaksinat parandalojnë COVID-19, nëse mund të jenë të nevojshme fotografi përforcuese rrugës, ose nëse vaksinat do të duhet të rregullohen për të luftuar kundër varianteve në shfaqje të virusit, shkruan Healthline, transmton Klan Kosova.

Në një raport të 2 prillit të Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) studiuan pothuajse 4 mijë punonjës shëndetësor të vaksinuar.

Ata zbuluan se vaksinat dërguese të ARN (mARN) të zhvilluara nga kompanitë farmaceutike Pfizer-BioNTech dhe Moderna parandaluan 80 përqind të rasteve pas dozës së parë dhe 90 përqind pas dozës së dytë.

Punonjësit e vijës së parë në studim u testuan për COVID-19 çdo javë për 13 javë.

Studiuesit thanë se mungesa e testeve pozitive COVID-19 në grupin e studimit tregon se vaksinat zvogëlojnë rrezikun e transmetimit të SARS-CoV-2 nga individë të vaksinuar tek të tjerët.

“Reduktimi i rrezikut për infeksion të transmetueshëm, i cili mund të ndodhë midis personave me infeksion asimptomatik ose midis personave disa ditë para fillimit të simptomave, është veçanërisht i rëndësishëm në mesin e personelit të kujdesit shëndetësor, personave të parë që përgjigjen dhe punëtorëve të tjerë thelbësorë dhe të vijës së frontit duke pasur parasysh potencialin e tyre për të transmetuar virusin përmes kontakti i ngushtë me pacientët dhe publikun” thuhet në raport.

“Ka gjithnjë e më shumë prova që tregojnë se… transmetimi i virusit pas vaksinimit ka të ngjarë të jetë shumë i ulët,” i tha Dr Health, Susan Bailey, një alergolog dhe imunolog dhe president i Shoqatës Mjekësore Amerikane.

Mbrojtja zgjat të paktën gjashtë muaj, me gjasë edhe më shumë

Veçmas, Pfizer-BioNTech tha se prova klinike e fazës 3 në vazhdim e vaksinës së saj mARN tregon se imunizimi i fortë vazhdon për të paktën 6 muaj midis individëve të vaksinuar.

Studiuesit zbuluan se vaksina ishte 100 për qind efektive kundër sëmundjes së rëndë siç përcaktohet nga CDC, dhe 95.3 përqind efektive kundër COVID-19 të rëndë siç përcaktohet nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Vaksina gjithashtu u gjet të ishte 100 për qind efektive kundër një prej varianteve kryesore COVID-19 (i njohur si B.1.351) që aktualisht qarkullon gjerësisht në Afrikën e Jugut.

Një studim që përfshiu 12 mijë persona të vaksinuar gjithashtu zbuloi “asnjë shqetësim serioz të sigurisë” me vaksinën Pfizer-BioNTech, njoftuan kompanitë.

“Lajmi i mirë është se në raportin e statusit 6-mujor nga Pfizer, imuniteti mbetet shumë i fortë dhe ne parashikojmë që ai do të vazhdojë të mbetet i fortë,” tha Bailey.

“Por padyshim që është më e gjatë se kaq – nuk do të bie vetëm pas 6 muajsh. Unë do të isha i shqetësuar nëse efikasiteti do të binte me një të tretën ose gjysmën. ”

Fakti që efektiviteti i vaksinës COVID-19 mbeti pothuajse i pandryshuar gjatë periudhës së studimit është një tregues se mbrojtja do të jetë e qëndrueshme.

“Ne nuk e dimë në cilin kamp do të bjerë vaksina COVID-19”, tha ajo.

“Nëse na duhet një goditje përforcuese për COVID-19, ne e dimë se do të jetë e lehtë për t’u prodhuar” falë teknologjisë së re mRNA, shtoi ajo.

Bailey tha se vaksinat që tani përdoren duket të jenë efektive kundër varianteve COVID-19 që qarkullojnë në Shtetet e Bashkuara. Por ndërsa koronavirusi vazhdon të shndërrohet, mund të shfaqen variante që janë më rezistente.

“Parashikimi im është që një situatë në të cilën do të duhet të kemi një goditje përforcuese në të ardhmen nuk është sepse doza e parë e vaksinës u zbeh, por sepse ekziston një variant i ri që mund të shfaqet,” tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…