Prokurorja Vilma Ruskovska theksoi se prona që u konfiskua në hetimin për rastin “Perandoria” kushton mbi 32 milionë euro.

Ajo theksoi se përkohësisht është konfiskuar pronë në vlerë prej 32 milionë eurove ose 1 miliardë e 973 mijë denarë.

Ruskosvska shtoi se është vështirë të zbulohen pronarët e vërtetë të pronave dhe se ekspertiza ka zgjatur një vjet e gjysmë.

“Është e saktë. Kemi vështirësi në zbulimin e pronës për shkak se nuk udhëhiqet nga një person juridik ose pronarët real. Është e ndarë në disa persona. Një person e ka, pastaj tjetri ka pjesë. Dhe më pas hapen kompani of shore si kompani simotra. Kemi problem në zbulimin e pronarëve të vërtetë. E dimi se cila pronë e kujt është, por ne si prokurori para gjykatës duhet të dalim me prova”, u shpreh Ruskovska.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

ShBA -25 kongresmenë i kërkojnë Blinken t’i bëjë presion Izraelit

Me anë të një letre 25 kongresmenë demokratë i kanë bërë thirrje…

Këshilli i Sigurimit i OKB-së miraton deklaratën e parë që mbështet zgjidhjen paqësore në Ukrainë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar deklaratën e tij…

Osmani, kritika BE-së për dialogun

“Serbia vazhdon të bëjë të kundërtën e asaj që ka nënshkruar” Presidentja…

Ministri Mehaj viziton në Kukës ushtarët e FSK-së

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka shkuar në Kukës ku ka vizituar…

Të shtëna me armë në Prishtinë, plagoset një person

(E plotësuar) – Një person është plagosur nga të shtënat me armë…