Refuzimi i Villma Ruskovskës të gjunjëzohet para presionit politik është arsyeja që ajo është suspenduar. Ish shefja e Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsion, Villma Ruskovska e cekë rolin e ministrit Spasovski në rastin “Besa Trans” si arsye kryesore për suspendimin e saj, transmeton Zhurnal.

Duke folur për presionet në Prokurori, Ruskoska tha se është suspenduar derisa ka zgjatur parahetimi.

Mua më suspenduan sepse nuk pranoja presione dhe ndikime. Denoncimi kishte të bëjë me atë, diku rreth 12-13 korrikut 2021, përgjegjësit për punë administrative kanë kryer kontroll në stacionin për kontroll teknik, kanë konstatuar parregullsi, kanë përgatitur vendim për mbylljen e stacionit, ndërsa vendimi është nënshkruar tre ditë pas fatkeqësisë. Sipas ligjit, është dashur të nënshkruhet në afat prej 15 ditëve”, tha Ruskovska për IRL duke konfirmuar se këtë inspektim e udhëheqë MPB ndërsa vendimin e nënshkruan ministri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lufta në “derën” e Europës, anëtarët e NATO-s gati të rrisin shpenzimet e mbrojtjes

Aleatët e NATO-s mund të vendosin të synojnë të shpenzojnë më shumë…

Mariçiq nga Sofja: Sot hapëm një kapitull evropian në marrëdhëniet me Bullgarinë

Zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, së bashku me delegacionin qeveritar të…

MPJ e Bullgarisë shpreh shqetësim nga veprimet e presidentit të Maqedonisë

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë shprehu shqetësim për veprimet e…

H. Afrim ef. Tahiri: Stabiliteti i BFI-së dhe i myslimanëve të vendit varet nga kthimi në Kushtetutshmërinë e Institucionit

Në vazhdën e takimeve me faktorë të rëndësishëm të vendit që mund…

Arrestohen personat që i vunë flakën veturës së Shilegovit

Policia ka arrestuar dy persona të moshës 22 dhe 24 vjeçare nën…