Rusia zhvendos nëndetëset e flotës së Detit të Zi – Ministria e Mbrojtjes

Ministria britanike e mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj të inteligjencës mbi situatën në terren në Ukrainë.

Kështu, ajo thotë se flota ruse e Detit të Zi ka zhvendosur disa nga nëndetëset e saj nga porti i Sevastopol në Krime në Novorossiysk në Krasnodor Krai, Rusia jugore, përcjell Telegrafi.

Zhvendosja ka të ngjarë të ketë ndodhur për shkak të ndryshimit të fundit në “nivelin e kërcënimit të sigurisë lokale” përballë rritjes së aftësisë ukrainase për goditje me rreze të gjatë.

“Në dy muajt e fundit është sulmuar selia e flotës dhe aeroporti kryesor i saj i aviacionit detar”, shtoi Ministria e Mbrojtjes.

Ndryshe, ushtria ukrainase ka nisur një kundërofensivë në fillim të muajit shtator, për të rikthyer kontrollin në territoret e pushtuara nga forcat ruse, prej nisjes së luftës në fund të muajit shkurt.

Ushtria ukrainase pretendon se ka fituar kontrollin e mbi 8.000 kilometrave katrorë në rajonin e Kharkivit, prej nisjes së kundërofensivës.

Megjithatë, ushtria ruse ka thënë se trupat e saj janë tërhequr nga Kharkivi për t’u rigrupuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fillon skriningu masiv për Kovid-19

Prej sot fillon skriningu i punonjësve në kopshte, si dhe për kategori…

Kjo është agjenda e sotme e samitit BE-Ballkani Perëndimor

Samiti BE-Ballkan Perëndimor do të bëjë bashkë udhëheqësit nga vendet anëtare të…

Komisioneri Varhelyi uron Kurtin: Kthimi i perspektivës evropiane në një realitet kërkon vazhdimin e shpejtë të dialogut Kosovë-Serbi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër urim nga…

Haradinaj: Kurti rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në nëse s’e përgënjeshtron zëdhënësin e tij

Kryetari i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar…

Zelensky për mediat ruse: Ukraina e gatshme të pranojë statusin neutral për paqen

Duke folur me një grup gazetarësh rusë përmes një video-lidhjeje, Volodymyr Zelensky…