Rusia nisi të premten tërheqjen e trupave nga kufiri lindor i Ukrainës, në përpjekjen për të shtensionuar situatën mes dy vendeve.

Ministria e Brendshme ruse njoftoi se operacioni do të përfundojë brenda 1 majit.

Mbi 100 mijë trupa, tanke, avionë luftarakë dhe luftanije ruse janë dislokuar prej javësh në gadishullin e Krimesë dhe më afër Ukrainës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, iu përgjigj të enjten ftesës së homologut ukrainas, Volodimir Zelenski, për t’u takuar bashkë.

“Lidershipi aktual i Ukrainës ka ndërmarrë shumë hapa për t’i shkatërruar raportet ruso-ukrainase. Nëse presidenti Zelenski do që t’i rindërtojmë ato raporte, është i mirëpritur në Moskë, në kohën e përshtatshme për të.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…