Rusia nisi të premten tërheqjen e trupave nga kufiri lindor i Ukrainës, në përpjekjen për të shtensionuar situatën mes dy vendeve.

Ministria e Brendshme ruse njoftoi se operacioni do të përfundojë brenda 1 majit.

Mbi 100 mijë trupa, tanke, avionë luftarakë dhe luftanije ruse janë dislokuar prej javësh në gadishullin e Krimesë dhe më afër Ukrainës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, iu përgjigj të enjten ftesës së homologut ukrainas, Volodimir Zelenski, për t’u takuar bashkë.

“Lidershipi aktual i Ukrainës ka ndërmarrë shumë hapa për t’i shkatërruar raportet ruso-ukrainase. Nëse presidenti Zelenski do që t’i rindërtojmë ato raporte, është i mirëpritur në Moskë, në kohën e përshtatshme për të.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Takimi SHBA-Kinë, Rusia shpreson që të shpëtojë nga sanksionet, amerikanët kanë një paralajmërim

Rusia tha se po mbështetej te Kina për ta ndihmuar atë të…

Bastisen qelitë e Grupit të Kumanovës në Idrizovë

Në orët e hershme të mengjesit, policia sot ka bastisur qelitë e…

Ndryshime kufijsh në Ballkan? Presidenca e Kosovës: S’marrin pjesë në tryeza që diskutojnë territorin e shtetit

Presidenca e Kosovës ka reaguar pas lajmeve të publikuara sot se po…

OBSH bën thirrje për mbështetje mjekësore për ukrainasit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për ndihmë prej 147.5…

“Për katër vjet janë zgjidhur vetëm 60 për qind të lëndëve në Gjykatën Kushtetuese”

Nga viti 2015 deri në 2019-tën, gjykatësit kushtetues kanë zgjidhur vetëm 60…