Rusia do të tërhiqet nga Këshilli i Evropës, një mbikëqyrëse e të drejtave të njeriut me bazë në Strasburg, Francë, që nga 15 marsi, njoftoi Ministria e Jashtme ruse.

Këshilli i Evropës, puna e të cilit është të mbrojë të drejtat e njeriut e sundimin e ligjit dhe është i ndarë nga Bashkimi Evropian, e kishte pezulluar anëtarësimin më 25 shkurt. 25, një ditë pasi pushtoi Ukrainën.

Ministrisë së Jashtme ruse arsyetoi vendimin duke pretenduar se anëtarët e NATO-s dhe BE-së po e kthejnë Këshillin e Evropës “në një instrument të politikës anti-ruse”.

Më 15 mars, Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Evropës, Marija Pejçinoviq Buriq, iu dha një njoftim për tërheqje, thuhet në deklaratë, raporton cnn.

Ndryshe, Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare e themeluar në vazhdën e Luftës së Dytë Botërore për të mbështetur të drejtat e njeriut, demokracinë dhe sundimin e ligjit në Evropë. E themeluar në vitin 1949, ajo ka 47 shtete anëtare, me një popullsi prej rreth 820 milionë banorësh dhe operon me një buxhet vjetor prej rreth 500 milionë eurosh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

Zaev për Nju Jork Tajms: Në Ballkan mund të kthehen konfliktet brenda shteteve dhe mes shteteve

Deri para dy muajve, lideri i kombit të vogël ballkanik në Maqedoninë…

Të paktën 9 të vdekur pas një shpërthimi të fuqishëm në një hotel të Kubës

Të paktën nëntë persona kanë mbetur të vdekur të premten, pasi një…

Arsovska kryeson kundër Shilegovit me 7.800 vota

Në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale në Bashkinë e Shkupit shkojnë…

Pilotët ukrainas fillojnë fushatën “më blej një aeroplan luftarak”, me dëshirën e madhe që ta mposhtin ushtrinë ruse

Pilotët ushtarak të Ukrainës kanë filluar fushatën e quajtur “Më blej një…