Rusia është tani një “fuqi më e zvogëluar” dhe tashmë “e ka humbur strategjikisht” luftën në Ukrainë.

Kështu ka thënë kreu i forcave të armatosura të Mbretërisë së Bashkuar, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Vladimir Putin ka humbur 25% të fuqisë tokësore të Rusisë vetëm për përfitime “të vogla”, ka shtuar admirali Sir Tony Radakin.

Ai ka thënë gjithashtu se Rusisë po i mbarojnë trupat dhe raketat e avancuara dhe nuk do të jetë kurrë në gjendje të pushtojë të gjithë Ukrainën.

Sir Tony tha: “Ky është një gabim i tmerrshëm i Rusisë – (ajo) tashmë ka humbur strategjikisht”.

“NATO është më e fortë – Finlanda dhe Suedia po kërkojnë të bashkohen me aleancën”.

Ai vazhdoi: “Makina ruse po ‘gërryen’ dhe po fiton nja dy, tre, pesë – kilometra çdo ditë”.

“Dhe kjo është e vështirë për Ukrainën, por kjo do të jetë një luftë e gjatë. Dhe ne po mbështesim Ukrainën, Ukraina ka treguar se sa e guximshme është me të vërtetë”.

Sir Tony ka bërë një vlerësim të lartë për popullin ukrainas.

Ai tha: “Ata janë gjenialë për sa i përket mënyrës se si po e bëjnë luftën me rusët”.

“Por ata janë gjithashtu njerëz të ndershëm, duke thënë se në fakt kanë nevojë për ndihmë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Negociatori ukrainas: Jemi të hapur ndaj një modeli ku nuk i bashkohemi NATO-s

Ukraina nuk do të bëjë kompromis për integritetin territorial në negociatat me…

Edhe 2 viktima nga koronavirusi në vend

Ministri i shëndetësisë i Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftoi sot edhe…

Sot dhe nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa vendbanime të Shkupit

Për shkak pengesave teknike në rrjetin e shpërndarjes elektrike, pa energji elektrike…

Lukashenko: Bisedoni me Rusinë që të mos humbni shtetësinë! Kievi: Duam negociata reale, jo propagandë

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i ka bërë thirrje Kievit që të…

Ekaterina Trendafilova riemërohet si kryetare e Gjykatës Speciale

Ekaterina Trendafilova do të vazhdojë të jetë kryetare e Gjykatës Speciale. Kjo…