Rusët po vazhdojnë të sulmojnë qytetin lindor ukrainas, Bakhmutin, i cili është bërë synimi kryesor i presidentit rus, Vladimir Putin.

Korrespondenti i Financial Times, Christopher Miller ndau një video të forcave ruse duke sulmuar me bomba fosfor qytetin e Bakhmutit.

Pamjet fillimisht u publikuan nga forcat e operacioneve speciale ukrainase.

“Bakhmuti tani. Armiku vazhdon të shkatërrojë qytetin dhe ne vazhdojmë ta mbrojmë atë!”, shkruanin forcat ushtarake ukrainase.

Kujtojmë se shefi i grupit mercenar rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin njoftoi të premten se ‘ushtarët e tij’ do të largohen nga qyteti ukrainas i Bakhmutit më 10 maj, sepse po iu mungon municioni.

Ai ka paralajmëruar presidentin rus, Vladimir Putin se do t’i largojë mercenarët pasi që nuk dëshirojnë të vazhdojë luftën pasi që luftëtarëve po iu mungon municioni. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Në Çair numër më i madh i rasteve aktive, më së paku në Sopishte

Kryeqyteti edhe sot me numër më të madh tërasteve të reja me…

Një tjetër qendër tregtare ruse përfshihet nga zjarri, tani një e tillë afër Moskës

Një tjetër qendër tregtare ruse është përfshirë nga zjarri dhe kësaj radhe…

Zaharieva: Shkupi shkeli marrëveshjen e 2017-ës

Kryediplomatja bullgare, Zaharieva e prerë se fqinjësia duhet të bëhet pjesë e…

VIDEO/Gruaja “çmend” pasagjerët që fluturuan nga Stambolli, kishte plan ta hidhte aeroplanin në ere me 5 bomba!

Një grua krijoi panik përgjatë një fluturimi nga Stambolli sot në mëngjes,…

Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhën shqipe dhe jo serbe

Apple ka rregulluar të gjitha lokacionet në territorin e Kosovës, ato tashmë…