Rusia po rrit rekrutimin e saj ushtarak, që mund të ketë një kosto të madhe për vendin në të ardhmen, thanë ekspertët të shtunën ndërsa ministri rus i mbrojtjes udhëzoi trupat që të “intensifikojnë më tej” luftën në Ukrainë.

Instituti për Studimin e Luftës, tha se Rusia “ka nisur një përpjekje në shkallë të gjerë për të formuar batalione vullnetare” nga i gjithë vendi me “njësi të reja vullnetare që raportohen çdo ditë”.

Batalionet e reja pritet të përbëhen secili nga rreth 400 burra midis moshës 18 dhe 60 vjeç, të cilët do të caktohen në punë të ndryshme, duke përfshirë njësitë e pushkëve të motorizuara, tanket dhe njësitë e këmbësorisë detare, sipas grupit të ekspertëve.

“Rekrutëve nuk u kërkohet të kenë shërbimin e mëparshëm ushtarak dhe do t’i nënshtrohen vetëm 30 ditë trajnime përpara se të vendosen në Ukrainë”, shkruante në analizën e saj think tank, përcjell Klankosova.tv

“Kjo lëvizje ka të ngjarë të prodhojë ‘ushtarë’ me cilësi më të ulët se rekrutët normalë në ushtrinë ruse me çmime afërsisht me çmimet e ushtarëve profesionistë”.

Think-tanku vuri në dukje se përpjekja e rekrutimit “ka të ngjarë të jetë e shtrenjtë” dhe se pagat për rekrutët e rinj në përgjithësi fillojnë nga rreth 3,000 dollarë në muaj për ushtar, ose rreth 1.2 milion dollarë në muaj për njësi me 400 persona.

Rekrutët ka të ngjarë të marrin statusin e veteranit dhe përfitime për të shërbyer në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kompania britanike e fluturimeve falimenton si pasojë e koronavirusit

koronavirusi ka prekur ndjeshëm ekonominë botërore. Linja ajrore britanike Flybe falimentoi pas…

Nxori këmbën jashtë dritares në veturë zyrtare, gjobitet zyrtari i Ministrisë së Infrastrukturës

Policia e Kosovës në rajonin e Ferizajt, ka arritur të identifikojë zyrtarin…

Kreu i Inteligjencës ruse: Fati i Rusisë do të vendoset në ditët në vijim

Kreu i Inteligjencës së Jashtme ruse, ka thënë se fati i vendit…

Partitë propozojnë 10 kandidatët e parë për këshill komunal mos të kenë prag të votave, për të pavarurit kushte më të vështira

Propozimi i harmonizuar mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së për lista të hapura në…

Arrestohen nga policia dy persona nga Tetova

Pjestarët e policisë të SPB- Tetovë dje (02-mars) rreth orës 15.00, në…