Ministria e Jashtme ruse hodhi poshtë sot një kërkesë të ShBA-së për të vizituar korrespondentin e arrestuar të Wall Street Journal, Evan Gershkovich, raporton CNN.

Vendimi ishte në përgjigje ndaj Uashingtonit për të siguruar viza për gazetarët rusë kur ministri i Jashtëm Sergey Lavrov vizitoi Kombet e Bashkuara në Nju Jork, tha ministria.

“Në lidhje me këtë, Ambasada e ShBA-së është informuar se kërkesa e saj për një vizitë konsullore më 11 maj të shtetasit amerikan E. Gershkovich, i cili u ndalua me akuzën për veprimtari spiunazhi, po refuzohet”, thuhet në deklaratë.

ShBA e ka cilësuar Gershkovichin si të arrestuar gabimisht pas ndalimit të tij në mars me akuzat për spiunazh të ngritura kundër tij.

Gazetari Gershkovich aktualisht po mbahet në një burg në Moskë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kryeministri i Spanjës do të shkojë në Kiev për t’u takuar me Zelenskyn 

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, do të udhëtojë për në Kiev në…

Policia ndërhyn në KZAZ nr. 47 Elbasan, prania e madhe e njerëzve shqetëson numëruesit

KZAZ nr. 47 në Elbasan ka marrë vendim dhe ka kërkuar ndihmën…

Erdogan kërkon dënim me vdekje për personat që po shkaktojnë zjarre të qëllimshme në Turqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan propozoi sot vendosjen e dënimit me vdekje…

Pendarovski tregon se kur do të vendoset nëse do të zgjatet gjendja e jashtëzakonshme

Presidenti i shtetit Stevo Pendarovski, vlerëson se do të shpallen edhe 30…

Kryeministri Kurti viziton historianin Hakif Bajrami

Kryeministri Albin Kurti ka qëndruar këtë të martë në shtëpinë e historianit…