Ministria ruse e Mbrojtjes ka pohuar se ka pushtuar tre zona të tjera në pjesën perëndimore të qytetit shumë të kontestuar Bakhmut në rajonin e Donetsk.

Mendohet se trupat që kanë vazhduar në Bakhmut janë pjesë e grupit të mercenarëve Wagner. Qyteti ka qenë vija e frontit midis Ukrainës dhe Rusisë dhe ka pasur disa beteja për kontrollin e tij.

“Trupat ajrore po frenonin njësitë ukrainase në krahë dhe mbështetën veprimet e skuadrave sulmuese për të kapur qytetin”, tha kjo ministri në njoftimin e saj të fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Letër publike: Qenan Ismaili dhe Shaqir Fetai na e dëbuan xhematin nga xhamitë

Edhe sivjet gati i kalova të gjitha xhamitë më të mëdha të…

Blinken: Ka zero dëshmi se Putin është i gatshëm për paqe

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë një vizite në Uzbeksitan tha…

Doris Pack: Nuk mund të mbyllim sytë para krimit vetëm pse keni zgjedhur çështjen e emrit

Pse nuk reagon EEAS (Shërbimi për Punë të Jashtëm Evropian). Zgjidhja e…

Disa vatra zjarri në Kosovë, KFOR-i ndihmon në shuarjen e tyre me disa helikopterë

Në Kosovë aktualisht janë disa vatra zjarri nëpër disa lokalitete të Kosovës,…

NATO po shqyrton vendosjen e deri në 300,000 trupave në kufirin me Rusinë?

NATO po diskuton nevojën për të forcuar kufijtë lindorë me Rusinë duke…