Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov pranoi shkurtimisht të enjten se Rusia kishte pësuar humbje “të rëndësishme” të trupave në Ukrainë, duke i quajtur humbjet “një tragjedi të madhe” për vendin në një intervistë me skynews.

I pyetur nëse tërheqja e trupave ruse nga Kievi dhe rajoni mund të shihet si “poshtërim” për Kremlinin, Peskov tha se përdorimi i këtyre fjalëve do të ishte “një kuptim i gabuar i situatës”.

“Ne kemi humbje të konsiderueshme trupash dhe kjo është një tragjedi e madhe për ne”, pranoi Peskov, duke shtuar se arsyeja e tërheqjes së Rusisë nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv ishte “një akt i vullnetit të mirë gjatë negociatave midis delegacioneve ukrainase dhe ruse”.

Zëdhënësi i Kremlinit shtoi se Rusia e bëri këtë për të “hequr tensionin nga ato rajone në mënyrë që të tregojë se Rusia është vërtet e gatshme të krijojë kushte komode për vazhdimin e negociatave”.

Ndryshe, Rusia sot është pezulluar nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara.

Rusia ka thënë më parë se 1351 ushtarë janë vrarë. Numri i plotë i të vdekurve nuk dihet, por një zyrtar i NATO-s është cituar në mediat amerikane të ketë thënë midis 7,000 dhe 15,000, dhe ka vlerësime të ngjashme të SHBA. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Policia ‘në gjah’ pas Rinisë së BESËS

Vazhdon përndjekja e policisë për aktivistët e Lëvizjes BESA, pas askioneve të…

Biden kërkon hartimin e legjislacionit për të drejtën e votës

Presidenti amerikan i quajti gënjeshtra pretendimet e Trump se zgjedhjet e 2020…

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

VMRO-DPMNE-ja opozitare mëngjesin e sotëm ka protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë për…

Destabilizohet moti në Kosovë, erërat e fuqishme rrëzojnë drunjtë në Pejë

Erëra të fuqishme janë paralajmëruar për sot në Kosovë, përkundër motit të…

Qeveria e Kosovës: Iniciativa e Novi Sadit nuk e ka miratimin tonë

Qeveria e Kosovës thotë se iniciativa e ‘Mini-Shengenit’ është nismë pa vizion…