Trupat ruse kanë përdorur municione me fosfor në fshatin lindor Solovyove, deklaroi këtë të premte kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetskut, Pavlo Kyrylenko. Teksa fosfori nuk klasifikohet si armë kimike sipas Konventës për Armët Kimike, përdorimi i tij si armë ndezëse pranë zonave të banuara është i paligjshëm.

Forcat ruse gjithashtu bombarduan përsëri fshatin Lastochkyne, duke dëmtuar një shtëpi banimi dhe një dyqan, tha Kyrylenko në Telegram.

Sipas tij, rusët shënjestruan Avdiivka me raketahedhës Grad gjatë natës, më pas ndërmorrën një sulm ajror dhe bombardime të tjera në mëngjes. Për pasojë u dëmtuan shtëpi banimi dhe infrastruktura civile.

Moska e ka kthyer kryesisht fokusin e saj ushtarak në shtetet lindore të Donetskut dhe Luhanskut, të njohur si rajoni i Donbasit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Truss: Ukrainës i duhen më shumë armë

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, u ka kërkuar…

Vazhdojnë reagimet ndërkombëtare ndaj sulmeve të Izraelit

Sulmet e Izraelit ndaj palestinezëve në Xhaminë Al-Aksa dhe Gazë vazhdojnë të…

Shkencëtarja paralajmëron për një pandemi të re “më vdekjeprurëse”

Zhvilluesja kryesore e vaksinës kundër koronavirusit të Oxford/AstraZeneca ka paralajmëruar se pandemia…

Kurti: Nuk duhet të vonojmë në shpalljen e zgjedhjeve të reja, kemi shumë punë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se nuk duhet vonuar…

Edhe një viktimë nga Covid-19, ndërron jetë 66 vjeçarja nga Dibra

66 vjeçarja nga Dibra e cila tashmë disa ditë ka qenë në…