Rusia po synon të marrë më shumë armë nga Koreja e Veriut, thonë burimet amerikane.

Rusia synon të dërgojë një delegacion në Korenë e Veriut si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme të Kremlinit për të marrë më shumë armë nga Pheniani, sipas një zëdhënësi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

“Ne kemi informacione të reja se Rusia po kërkon në mënyrë aktive të blejë municione shtesë nga Koreja e Veriut”, tha John Kirby, koordinatori i komunikimit strategjik i NSC.

“Ne gjithashtu e kuptojmë se Rusia po kërkon të dërgojë një delegacion në Korenë e Veriut. Dhe se Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve”, pohoi ai, raporton cnn.

Tregtari i dyshuar i armëve, Ashot Mkrtychev është në qendër të kësaj përpjekjeje të Rusisë për të anashkaluar sanksionet e pashembullta perëndimore dhe kontrollet e eksporteve mbi pushtimin brutal të Ukrainës, tha Kirby.

SHBA thotë se Rusia filloi të blejë miliona raketa dhe predha artilerie nga Koreja e Veriut vitin e kaluar.

Dhe në fund të vitit 2022, Koreja e Veriut furnizoi me raketa këmbësorie grupin mercenarë, Wagner për përdorim në luftën në Ukrainë. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rama tregon se cilat do të jenë detyrat e sekretariatit koordinues ndërqeveritar

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka treguar se cili është qëllimi i sekretariatit…

Pasi ndihmuan Shqipërinë, FSK-ja bashkë me zjarrfikësit kthehen në Kosovë

Një pjesë e Forcave të Sigurisë së Kosovës bashkë me ekipet e…

Një viktimë dhe 14 raste të reja me Covid-19, shërohen 20 pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar…

Zaharieva: Minoritet maqedonas nuk ka, por në Maqedoni ka bullgarë

Bllokimi i fillimit të bisedimeve të Maqedonisë me BE nga ana e…

Paralajmërimi i Bidenit: Putini është mbështetur për muri, mund të përdorë armët kimike dhe biologjike në Ukrainë

Vladimir Putin është mbështetur për muri dhe sipas Joe Bidenit, Rusia nuk…