Ministria e Mbrojtjes së Rusisë pretendon se ka shkatërruar një magazinë të vendosur nëntokë në Ukrainën perëndimore duke përdorur raketat hipersonike.

Thuhet se në depon në rajonin e Ivano-Frankivs kishte raketa dhe municion për avionë. Megjithatë Sky News thotë se nuk mund ta konfirmojë këtë informacion në mënyrë të pavarur.

Raketat hipersonike mund të lëvizin 5 herë më shpejt se shpejtësia e zërit, nga 3 800 metra për orë ose më shpejt. Kjo është hera e parë që Rusia pranon që të ketë përdorur armë të këtij lloji.

Për të kryer sulmin u përdor sistemi raketor “Kinzhal” i cili është në gjendje që  të godasë shënjestra në distanca deri në rreth 2 000 kilometra. Ndërkohë, Rusia thotë se shkatërroi gjithashtu qendrat e radios dhe zbulimit ushtarak ukrainas pranë qytetit port të Odesës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tërmeti i fortë shkaktoi çarjen e tokës, njerëzit dalin në rrugë të frikësuar

Një tërmet me madhësi 6 ballë ka goditur shtetin e thyer të…

Sistemi i Belgjikës për azilkërkuesit i paaftë për të përballur fluksin

Autoritetet në Belgjikë po luftojnë për të përballuar numrin e azilkërkuesve. Sipas…

Shqyrtohet shtyrja apo heqja e maturës shtetërore për shkak të COVID-19

Ministri për Arsim dhe Shkenca, Arbër Ademi theksoi se po shqyrtohet dhe…

Video që po trondit internetin: Putin ftoi Erdoganin në Siberi, pastaj filloi diçka që nuk pritej (VIDEO)

Një pjesë e bisedimeve midis presidentëve të Rusisë dhe Turqisë, Vladimir Putin…

Prizren: Arrestohen katër persona, dy nga ta policë dhe dy të tjerë të dyshuar për fajde

Prokuroria Themelore e Prizrenit në bashkëpunim me Inspektoratin e Policisë së Kosovës…