Ministria e Jashtme ruse ka kërkuar një heqje të menjëhershme të kufizimeve “armiqësore” të Lituanisë, në transitin hekurudhor mbi mallrat e sanksionuara nga BE në enklavën ruse të Kaliningradit.

I ndodhur në mes Polonisë dhe Lituanisë, vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhe NATO, Kaliningradi furnizohet me mallra dhe gaz nga Rusia nëpërmjet hekurudhës dhe tubacioneve të gazit që kalojnë përmes Lituanisë.

Lituania bëri me dije javën e kaluar se do të ndalojnë transportin në transitin hekurudhor nga Rusia në Kaliningrad, të mallrave që janë subjekt sanksionimi nga BE-ja.

Në listën e mallrave të sanksionuara nga BE gjenden metalet, qymyri, konstruksionet e ndërtimtarisë dhe teknologjia e avancuar.

“Nëse në të ardhmen e afërt nuk rikthehet transiti i mallrave në mes të Kaliningradit dhe pjesës tjetër së Federatës Ruse që bëhet nëpërmjet Lituanisë, atëherë Rusia ka të drejtën e marrjes së vendimeve që mbrojnë interesat kombëtare”, thanë në një deklaratë gjatë së hënës ministria e Jashtme ruse.

Nga ministria bënë të ditur se e kanë thirrur të ngarkuarin me punë diplomatike në Moskë nga Lituania në mënyrë proteste ndaj masave “provokuese” dhe “armiqësore”.

Gjatë paradites së të hënës nga Kremlini thanë se vendimi i Lituanisë është i “paprecedent” dhe “bie ndesh me të gjitha parimet”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

23 raste të reja me Kovid 19

Në 24 orët e fundit në mbarë vendin janë evidentuar 23 persona…

Rishfaqet Mogherini, BE e prezanton Kosovën si republikë (FOTO)

Ish-kryediplomatja e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë- Serbi, Federika Mogherini…

Rusia po sulmon përgjatë një fronti prej 480 km

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës thotë se ushtria ruse po sulmon përgjatë…

Qytetarët nuk respketojnë mbajtjen e maskave, nga e marta gjobë prej 1200 denarëvë për secilin që nuk mban maskë

Numër i madh i qytetarëve nuk i respektojnë masat për mbajtjen e…

Zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut lidhur me negociatat për BE

Në Maqedonine e Veriut thuajse janë shuar shpresat për marrjen e datës…