Sipas studimit të lartë amerikan të mbrojtjes thuhet se forcat ruse nuk patën ndonjë përparim të madh në ofensivën e tyre në Ukrainën lindore, të mërkurën.

Moska ka siguruar disa fitore të vogla, duke marrë pjesë të qyteteve kryesore të vijës së frontit, Rubzhine dhe Popasna, raporton Instituti amerikan për Studimin e Luftës.

Por forcat ruse “nuk kanë arritur ndonjë përparim të madh, as nuk kanë demonstruar ndonjë aftësi të re”, thuhet sipas tyre, raporton BBC.

Forcat ukrainase raportuan gjithashtu praninë e një numri të vogël mercenarësh sirianë ose libianë që luftonin në Popasna – rekrutë të mundshëm që luftonin nën “ombrellën” e Grupit Wagner, thotë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Haradinaj: Votimi i Speciales ka qenë gabim edhe i Thaçit e Veselit

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj edhe një herë ka folur për Gjykatës…

Ora policore, arrestohen 67 persona

Gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e pandemisë Covid-19 në territorin…

Përfshihet nga zjarri një institut ushtarak rus, raportohet për të vdekur dhe për të lënduar

Një zjarr i madh ka shpërthyer sot në ndërtesën e Institutit Ushtarak…

Caktohet seanca e parë për Pjetër Shalën në Hagë

Pjetër Shala, i arrestuar disa javë më parë, është transferuar në objektin…

Shkup, akuza ndaj një gazetari për nxjerrje të sekreteve zyrtare

Prokuroria publike e Maqedonisë së Veriut të marten ka ngritur akuza ndaj…