Rusia “nuk duhet të jetë” një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas-Greenfield në një intervistë për AFP.

“Rusia është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit. Nuk duhet të jetë, për shkak të asaj që po bën në Ukrainë, por statuti (i OKB-së) nuk lejon ndryshime në anëtarësimin e saj të përhershme”, tha Thomas-Greenfield të enjten nga Kosta Rika, ku po merrte pjesë në një samit të demokracisë.

Rusia do të marrë gjithashtu presidencën e radhës të Këshillit të Sigurimit të shtunën për një muaj.

Ambasadorja amerikane tha se pret që Rusia të sillet “profesionalisht” në presidencë, por shprehu dyshime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA-ja thirrje Kinës për përmbajtje pas stërvitjes rreth Tajvanit

Një zyrtar i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se…

Gjermania ndalon hyrjen e pasagjerëve britanikë në BE?

Gjermania do të përpiqet të ndalojë hyrjen e pasagjerëve britanikë në Bashkimin…

Rusia i jep leje Kievit: Anijet e bllokuara me grurë mund të largohen nga portet e Ukrainës

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë…

Bosnja e Hercegovina e trazuar pas zgjedhjeve në Mal të Zi – kthim në vitet e 90-ta

Aleanca e partive fituese në zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi e…

Këshilli KMK/ Skandaloze: Shaqir Fetai vazhdon me kokëboshësi

Shaqir Fetai e paska vizituar Myftininë e Gostivarit dhe sipas tij, qenka…