Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në Lviv, afër kufirit të Ukrainës me Poloninë. Guvernatori lokal pretendon se Rusia sulmoi me 30 raketa qendrën ushtarake të Yavoriv.

Ministri ukrainas i mbrojtjes ka raportuar se në qendrën ushtarake Yavoriv ishte vendosur personeli ushtarak i huaj, jo vetëm ata ukrainas. Qendra përdoret nga vendet e NATO-s për të kryer stërvitje.

Pak më shumë se 15 milje nga kufiri polak dhe rrjedhimisht nga territori i NATO-s, duket se ky do të jetë sulmi më perëndimor nga forcat e Vladimir Putin që nga fillimi i pushtimit.

Vetëm dje, zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Ryabkov paralajmëroi se autokolonat perëndimore të armëve për në Ukrainë ishin një “objektiv legjitim ushtarak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidenti i Polonisë: Përdorimi i armëve kimike mund të nxisë ndërhyrjen e NATO-s

Përdorimi i armëve kimike nga Rusia në Ukrainë mund ta shtyjë NATO-n…

Rusia po ka vështirësi të gjejë të tjerë ushtarë për të luftuar në Ukrainë

Rusia thuhet se po ka vështirësi të gjejë më shumë ushtarë për…

Hyn në fuqi ‘masa e qortimit’ për targat – Njësia Speciale shton patrullimin në Mitrovicë

Ka hyrë në fuqi vendimi i Qeverisë së Kosovës lidhur me targat e automjeteve…

Gjenerali amerikan thotë se ushtria britanike nuk është më forcë superiore luftarake

Një gjeneral i ushtrisë amerikane gjatë një bisede private me ministrin britanik…

Insiston Ajazi: Kryesia do ta marrë për bazë kandidaturën time, Lladrovci do të jetë pjesë e ekipit tim fitues

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se kandidati i…