Rusia ka grumbulluar më shumë se 94 mijë trupa pranë kufijve të Ukrainës dhe mund të përgatitet për një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë në fund të janarit, tha të premten në parlament, ministri i Mbrojtjes në Ukrainë, Oleksii Reznikov, duke cituar raportet e inteligjencës.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Reznikov tha se Ukraina nuk do të bënte asgjë për të provokuar situatën, por ishte e gatshme të luftonte nëse Rusia fillon një sulm.

Ukraina dhe aleatët e saj të NATO-s kanë lëshuar alarmin për lëvizjet e trupave ruse pranë kufijve të Ukrainës këtë vit, duke shkaktuar shqetësime se një konflikt i zjarrtë në Ukrainën lindore mund të shpërthejë në luftë të hapur.

“Inteligjenca jonë analizon të gjithë skenarët, duke përfshirë edhe më të keqin”, tha Reznikov.

“Raporti vëren se ekziston mundësia e një përshkallëzimi në shkallë të gjerë nga Rusia. Koha më e mundshme për të arritur gatishmërinë për një përshkallëzim do të jetë fundi i janarit”, ka shtuar ai.

Ukraina ka ushtruar presion ndaj aleatëve të saj të Bashkimit Evropian dhe NATO-s këtë javë për të përgatitur një paketë të ashpër sanksionesh për të shmangur Rusinë nga nisja e një ofensive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…