Rusia ka paralajmëruar Lituaninë dhe Bashkimin Evropian se mund të marrë “masa të ashpra” ndaj tyre nëse nuk rifillon tranziti i disa mallrave drejt dhe nga enklava ruse e Kaliningradit.

“Nëse situata nuk stabilizohet në ditët në vijim, atëherë Rusia do të marrë masa të ashpra kundër Lituanisë dhe BE-së”, tha në një deklaratë Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së Jashtme ruse.

“Çështja ka marrë shumë kohë për t’u zgjidhur”.

Lituania – e cila është anëtare e NATO-s – ka ndaluar tranzitin e mallrave që i nënshtrohen sanksioneve të BE-së përmes territorit të saj drejt dhe nga enklava baltike.

Kaliningrad – një rajon strategjik ku është selia e Flotës Balltike të Rusisë – nuk ka kufi me Rusinë kontinentale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti vlerëson përkrahjen e Suedisë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u takua në Mynih me ministren e…

Austria paralajmërim për disa vende të Ballkanit

Austria lëshoi një paralajmërim udhëtimi për disa vende të Ballkanit, pasi disa…

Kremlini me anë të komentuesve shënjestron ueb-faqet e medieve perëndimore

Ueb-faqet e disa medieve perëndimore kanë qenë në shënjestër të një operacioni…

Debati për ribalancin e Buxhetit për vitin 2019 do të vazhdojë nesër

Deputetët pasdite e vazhduan debatin për propozim ribalancin e plotësuar të Buxhetit…

Studenti kthehet nga Nju Jorku dhe infekton 70 persona, Kina mbyll qytetin me 10 milionë banorë

Një qytet i madh kinez ka miratuar masa dramatike karantine kundër koronavirusit…