Rusia ia ka dorëzuar Ukrainës 41 të burgosur lufte si pjesë e shkëmbimit të të burgosurve, duke përfshirë 28 anëtarë të ushtrisë, tha zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereschuk.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Vereschuk shtoi se ishte “veçanërisht kënaqësi” që një udhëheqës fetar nga Kisha Ortodokse e Ukrainës ishte midis tyre që u kthyen.

Sidoqoftë, nuk u bë e ditur se sa të burgosur lufte ishin kthyer në Rusi si pjesë e këtij shkëmbimi.

Ndryshe, gjatë ditës së sotme është raportuar për evakuime të mëtejshme të ukrainasve nga fabrika e çelikut Azovstal të Mariupolit.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA Novosti raporton se një autobus i dytë evakuimi me 13 civilë në bord, duke përfshirë një fëmijë, është larguar nga kompleksi.

Pak më herët u raportua gjithashtu për një grup prej 12 civilësh që thuhet se ishin larguar nga uzina.

Operacioni është pjesë e një përpjekjeje të tretë evakuimi nga OKB-ja dhe Kryqi i Kuq për të siguruar kalim të sigurt për rreth 200 civilë të bllokuar në zonën masive industriale. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Alarmon zëvendëskryeministrja ukrainase: Situata në Mariul është “katastrofike”

Autoritetet në Ukrainë kanë bërë të ditur se kanë arritur të evakuojnë…

Një viktimë dhe 7 raste të reja me Covid-19, shërohen 47 pacientë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë realizuar 113 teste,…

Lajmi për dorëheqjen e Haradinajt shkon në botë

Kryeministri i Kosovës ka dhënë dorëheqje pasi është ftuar për intervistim nga…

Tre viktima dhe 74 raste të reja me Covid-19, shërohen 90 pacientë

Tre viktima, 90 të shëruar dhe 74 raste të reja është bilanci…

Prof. Nexhat Ibrahimi: 30 vite miqësi, sot jam tradhëtuar nga Shaqir Fetahu, që kandidon për Reis

Rrahja, goditjet me shufra gome e druri, me karrige metali, grushtimi e…