Mbrëmë ishte një mbledhje me ndryshe se herave të tjera në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ambasadori rus u largua nga seanca, pasi vendi i tij u fajësua nga BE për një krizë globale ushqimore me pushtimin e saj.

Por furnizimet globale të ushqimit nuk ishin pika e vetme në rendin e ditës në Nju Jork.

Vassily Nebenzia kishte mohuar më herët pretendimet për dhunë seksuale nga forcat ruse në Ukrainë, duke pretenduar se nuk kishte “asnjë provë” për këtë.

Por akuza të tilla po “shtohen”, tha zyrtarja e lartë e OKB-së, Pramila Patten.

Që nga 3 qershori, OKB-ja kishte marrë raporte për 124 pretendime për dhunë seksuale të lidhura me konfliktin në të gjithë Ukrainën, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ushtarët izraelitë: Sistemi antiraketor na sëmuri me kancer!

Një grup ushtarësh izraelitë pretendojnë se sistemi i mbrojtjes anti-raketë, Iron Dome…

Vazhdojnë telashet e qytetarëve nga Lugina për ta marrë pasaportën e Kosovës

Pavarësisht se tash e shumë vite qytetarë nga Lugina e Preshevës jetojnë…

Fshati që ka më shumë të infektuar dhe të vdekur në Maqedoni

Fshati Llabunishtë i Strugës i prinë listës së vendbanimeve me numrin më…

Aung San Suu Kyi dënohet sërish me burgim

Një gjykatë në Mianmar – shtet i njohur edhe si Burma –…

Alarmon analisti i njohur : Virusi i politikës ka depërtuar edhe në Gjykatën Speciale

“Dorëheqja e gjyqtarit te z. Keith Raynor, personalisht me duket me hile…