Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë mund të largohen nga portet e Ukrainës në Detin e Zi nëpërmjet “korridoreve humanitare”, me Rusinë që është e gatshme të garantojë sigurinë e tyre, shkruan Reuters.

Ministria ruse e Mbrojtjes thekson gjithashtu se Moska nuk do të përfitojë nga kriza humanitare në Ukrainë për qëllimet e “operacionit special ushtarak”, siç e quan pushtimin e Rusisë në vendin fqinj.

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj të drithit dhe paaftësia e saj për të eksportuar të korra ka çuar në rritjen e çmimeve globale të ushqimeve.

Portet janë bllokuar për eksporte që nga fillimi i pushtimit në shkurt.

Ka pasur përpjekje diplomatike ndërkombëtare për të rivendosur rrugët, duke përfshirë një apel për veprim nga OKB muajin e kaluar. /abcnews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Britania e Madhe vendos sanksione ndaj importit të havjarit dhe diamanteve nga Rusia

Industria ruse e mallrave luksoze është e fundit që është vënë në…

Zyrtarët policorë dhanë sekrete shtetërore, polica i bastisi në vendet e punës

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar, se sot ka realizuar bisedë…

Gjermania dërgon armë në Turqi edhe përkundër ndërhyrjes në Siri

Gjermania miratoi dërgimin e armëve me vlerë prej miliona eurosh në Turqi,…

MASH sqaron për drejtorët e shkarkuar në Gostivar

Inspektorati shtetëror i arsimit konstatoi disa parregullsi dhe mosrespektim të ligjeve nga…

Altrim Mamuti: Ndal migrimit të organizuar të shqiptarëve (VIDEO)

Kliko linkun