Rusia është ankuar te zyrtarët turq se ushtria ukrainase po i përdor dronët e prodhuar në Turqi.

Një zyrtar turk, në një konferencë gjatë të premtes, tha se Ankaraja i kishte thënë Moskës se prodhuesi turk i dronëve “Baykar Technologies” është një kompani private dhe se blerja e pajisjeve nga Ukraina ishte bërë para luftës.

Zyrtarët ukrainas kanë reklamuar dronët Bayraktar TB2 të Baykar si një nga armët më efektive në arsenalin e tyre ushtarak.

Shefi për teknologji në këtë kompani, Selcuk Bayraktar, që është edhe dhëndri i presidentit turk Recep Tayyip Erdogan, ka thënë për CNN se dronët e tyre “po bëjnë atë çka janë projektuar për ta bërë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Haxhiu: Njohja e statusit dhe kompensimi i ish të dënuarve dhe të përndjekurve politik është obligim ligjor

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me zv. Sekretarin e Përgjithshëm,…

Partitë tradicionale europiane humbasin shumicën Disfatë e Macron,

Le Pen kërkon shkrirjen e parlamentit Ashtu siç ishte parashikuar, qendra e…

Nga varreza masive në Serbi deri te vendi i krimit të luftës në Kosovë

Gurorja “Kizhevak“ në Komunën e Rashkës, në afërsi të kufirit me Kosovën,…

Aksion para Ambasadës së Shqipërisë në Prishtinë, kundërshtohet “Ballkani i Hapur”

Organizata Lëvizja për Demokraci mbajti një aktivitet simbolik para Ambasadës së Shqipërisë…

Kurti në takim lamtumirës me Kosnett, e falënderon për bashkëpunimin

Kryeministri Albin Kurti dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Philip…