Sot në mëngjes u raportua se helikopterët ukrainas kishin shkatërruar një depo karburanti në Belgorod, afër kufirit pranë Kharkivit.

Nëse është e vërtetë, ky do të ishte sulmi i parë ajror nga forcat e Kievit në territorin rus që nga fillimi i konfliktit, raporton skynews.

Duke folur për pretendimet, këshilltari presidencial ukrainas, Oleksiy Arestovych tha se është përgjegjësi e Rusisë të shpjegojë se çfarë ndodhi në territorin e tyre.

“Sa i përket asaj që po ndodh në territorin e Federatës Ruse, udhëheqja e Federatës Ruse është përgjegjëse për këtë”, tha ai.

“Rrjedhimisht, është detyra e tyre të zbulojnë se çfarë po ndodh në Belgorod. Ndoshta dikush ka pirë duhan në vendin e gabuar, ose diçka tjetër. Ndoshta, ushtria ruse po sabotojnë urdhrat e tyre dhe përdorin mjetet e disponueshme sepse nuk duan të hyjnë në territorin ukrainas”, pohoi Arestovych. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Putin mund të përdorë armë bërthamore në mes të suksesit ushtarak të Ukrainës, thotë senatori amerikan

Suksesi i vazhdueshëm ushtarak i Ukrainës mund të rrisë mundësinë që presidenti…

Mungesa e librave, Unioni i nxënësve Shqiptar paralajmëron bojkot dhe protesta

Mungesa e librave shkollor në arsimin e mesëm edhe dy muaj na…

Hoxha: Regjistrimi vërtetoi se me BDI në qeveri, ikja e shqiptarëve nga vendlindja është masovike

Më shpalljen e rezultateve për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë e Veriut…

Janeva mbërrin në Prokurori, do të shqyrton dëshmitë për “Reketin”

Ish-prokurorja speciale publike Katica Janeva, e cila është e dyshuar për rastin…

A do të anëtarësohet Finlanda në NATO?

Sot do t’i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare, pasi presidenti…