Sjellja e Rusisë në Ukrainë dhe jashtë saj është kërcënimi më i madh për stabilitetin global, tha të enjten presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Rusia ”është sot kërcënimi më i drejtpërdrejtë për rendin botëror me një luftë barbare kundër Ukrainës dhe paktin e saj shqetësues me Kinën dhe thirrjen e tyre për marrëdhënie të reja dhe shumë arbitrare ndërkombëtare”, u tha von der Leyen gazetarëve pas bisedimeve me kryeministrin japonez, Fumio Kishida dhe presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel në Tokio, transmeton klankosova.tv.

Michel dhe von der Leyen janë në Tokio për samitin e 28-të BE-Japoni, gjatë të cilit mbështetja e tyre për Ukrainën ishte në rendin e ditës.

“Bashkëpunimi ynë në Ukrainë është kritik në Evropë, por është gjithashtu i rëndësishëm në Paqësor dhe ne gjithashtu duam të thellojmë konsultimin tonë për një Kinë më të sigurt”, u tha Michel gazetarëve.

“Ne besojmë se Kina duhet të ngrihet për të mbrojtur sistemin shumëpalësh nga i cili ka përfituar në zhvillimin e vendit të saj”.

Michel tha gjithashtu se “ata që janë përgjegjës për krimet e luftës duhet dhe do të sillen para drejtësisë”.

Duke folur së bashku me von der Leyen dhe Michel, Kishida u tha gazetarëve: “Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës trondit themelet e të gjithë rendit ndërkombëtar, jo vetëm për Evropën, por edhe për Azinë, dhe nuk mund të falet kurrë”.

Në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, Japonia dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur një sërë sanksionesh kundër Rusisë, duke përfshirë ngrirjen e aseteve të presidentit Vladimir Putin dhe anëtarëve të familjes së tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kamberi e quan dështim referendumin në Serbi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi e ka quajtur dështim…

134 raste të reja me Covid-19, shërohen 34 pacientë

Ministria e Shëndetësisë informon se nga 1173 testime të realizuara gjatë 24…

Përleshje fizike – policia arreston gjashtë persona

Një përleshje fizike ka ndodhur rreth orës 21:00, rrugën “B” në Prishtinë.…

Demiri: Koncepti i LSDM-së “Një shoqëri për të gjithë” dështoi në Idrizovë

Nënkryetari i Lëvizjes Besa, Abdush Demiri në rrjetin social Facebook ka reagual…

Banorët e Kievit sërish i zgjon zhurma e sirenave që paralajmërojnë sulmet ajrore, Lvivi goditet nga raketat ruse

Banorët e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev – sërish sot janë zgjuar nga…