Bisedimet për paqe mes Rusisë dhe Ukrainës do të vazhdojnë më 1 prill.

Sipas negociatorit ukrainas, David Arakhamia, ky rund i bisedimeve do të mbahet ‘online’, teksa shtoi se Ukraina kishte propozuar qe liderët e të dyja vendeve të takoheshin, por qe Rusia ajo që e ka refuzuar një gjë të tillë, shkruan BBC.

Arakhamia tha se në bisedimet e së martës ishin bërë përparime të mjaftueshme sa për ta mundësuar një takim mes Zelenskyt e Putinit, teksa tha se janë duke pritur se çfarë do nënkuptojnë pretendimet e Rusisë se planifikon de-përshkallëzim të situatës në terren.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dalin përgjimet telefonike, dëshmia e këtij serbi drejton gishtin te Vuçiqi si vrasës i Ivanoviqit

Pas konferencës së djeshme ku presidenti serb Aleksandar Vuçiq doli me emra…

​Protestë në Shqipëri kundër luftës, gruaja nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

Svitlana Luzina është ukrainase që iu bashkua protestës paqësore që u zhvillua…

Kinë / Tornado i merr jetën të paktën 6 personave, 200 të plagosur

Të paktën 6 persona janë vrarë dhe më shumë se 200 janë…

SHBA, shkon në 569.405 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirus në SHBA është rritur në…

A do të anëtarësohet Finlanda në NATO?

Sot do t’i afrohemi shumë më tepër një përgjigjeje përfundimtare, pasi presidenti…