Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për “pasoja të rënda” nëse i nënshtrohet juridiksionit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin Vladimir Putin, ka raportuar agjencia e lajmeve RIA.

GJNP lëshoi urdhrin këtë muaj, duke e akuzuar Putinin për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina, një veprim i dënuar nga Kremlini si një vendim i pakuptimtë dhe jashtëzakonisht partizan.

Armenia, një aleat tradicional rus, lidhjet e së cilës me Moskën janë prishur keq qëkur Putini dha urdhrin për të pushtuar Ukrainën në atë që ai e quajti një “operacion ushtarak special”, po shkon drejt bërjes pjesë e Statutit të Romës, një lëvizje që do ta sillte atë nën juridiksionin e GJNP-së.

RIA, një agjenci shtetërore ruse e lajmeve, citoi një burim në Ministrinë e Jashtme ruse të thoshte se Moska i konsideronte planet e ICC të Armenisë si “të papranueshme”.

Ai tha se Rusia e kishte paralajmëruar Jerevanin për “pasoja jashtëzakonisht negative” për marrëdhëniet dypalëshe nëse shkon përpara me planin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

El Cheka rreth investimeve ruse gjatë pushtetit VMRO-BDI

El Cheka: AMBASADORI RUS DHE AI MAQEDONDuke biseduar për bizneset dhe larjet…

4600 persona të arrestuar në Rusi vetëm në 1 ditë

Mijëra qytetarë janë arrestuar në Rusi të cilët kishin dalë të protestonin…

Zjarrfikësit e Shkupit kanë ndërhyrë në 8 raste gjatë ndërrimit të viteve

Njësiti Territorial i Brigadës së Zjarrfikësve të Qytetit të Shkupit gjatë mbrëmjes…

“27 Prilli”, Gjykata e Apelit uli dënimin e Abdylfeta Alimit dhe Mitko Çavkovit

Gjykata e Apelit ka ulur dënimet me burg për të akuzuarit në…

Në Klinikën Infektive mbi 10 persona të dyshuar me coronavirus, rezultatet dalin sot

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, aktualisht janë mbi…