Rusia do ta hapë një korridor humanitar për civilët, që të largohen nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin jugor të Mariupolit sot, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Raportet thonë se armëpushimi do të mbahet nga ora 11:00, dhe se çdo civil në mund të largohet në çdo drejtim.

Kuptohet se nga 300 deri në 1,000 civilë janë bllokuar në vend.

Disa burime thonë se disa nga ata që janë strehuar në bunkerë nëntokësorë në fabrikë kanë qenë atje që nga fundi i shkurtit dhe nuk kanë parë dritën e diellit prej javësh.

Vladimir Putin u ka thënë ushtarëve rusë që të bllokojnë centralin dhe të aq i sigurt sa që as “një mizë” të mos mund të kalojë pa u vënë re, shkruan Skynews.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkulet dhe përdhoset tabela dygjuhëshe në Negotinë. Aktin e marrin përsipër partia nacionaliste maqedonase

Tabela në dy gjuhë, maqedonisht dhe shqip është shqyer nga muri i…

Tetovë, vjehrrit rrahin nusen në syfyr

Një 23 vjeçare, banore e një fshati të Tetovës, mbrëmë (28-prill), njëzet…

Këshillat e reja të OBSH-së për trajtimin e Covid-19

Organizata Botërore e Shëndetit, ka publikuar ditën e sotme këshillat e reja…

Rreth 940 mijë shqiptarë të arsimuar duan të largohen nga Shqipëria

Në fillim të viteve ‘90 shqiptarët donin të jetonin në Europë, tani…

Osmani: Të gjitha “non-papers” me ide destabilizuese për rajonin burojnë nga Serbia

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë që “non-papers” të publikuara në…