Rusia dhe Bjellorusia po kryejnë stërvitje të forcave ajrore nga sot deri më 1 shkurt duke përdorur të gjitha aeroportet ushtarake të Bjellorusisë.

Ukraina ka ngritur shqetësimin për një ofensivë të re ruse nga territori bjellorus, pasi vendi është përdorur më parë si trampolinë për sulme.

Ky vend ka paralajmëruar gjithashtu se Rusia po i bën presion Bjellorusisë që të përfshihet drejtpërdrejt në luftë duke dërguar trupa.

Si rezultat, Ukraina ka forcuar mbrojtjen e saj përgjatë kufirit me Bjellorusinë.

Bjellorusia ka thënë se stërvitjet ajrore që po kryen janë mbrojtëse dhe nuk do të hyjë në konflikt.

Megjithatë, kanalet jozyrtare të monitorimit ushtarak Telegram kanë raportuar për një sërë luftëtarësh, helikopterësh dhe aeroplanësh transportues ushtarakë që vijnë në Bjellorusi që nga fillimi i vitit.

Minsk ka kryer ushtrime të shumta ushtarake që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, si vetë ashtu edhe së bashku me Rusinë, dhe tha vetëm se “njësitë” e forcave ajrore ruse kanë mbërritur në Bjellorusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ribalanci i Buxhetit në seancë plenare

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut sot në seancë plenare duhet të…

Rrëzohet qeveria e Malit të Zi

Këtë të premte, qeveria e Malit të Zi e udhëhequr nga Zdravko…

Zyrtarët amerikanë bisedojnë me presidentin ukrainas për largim nga Kievi nëse do të jetë e nevojshme

Zyrtarët amerikanë kanë pasur biseda private me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për…

Scholz firmos marrëveshje për energji me Emiratet

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka firmosur marrëveshje me presidentin e Emirateve të…

Gërvalla: Kosova e kupton mirë se ku po kalon Ukraina

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka përgëzuar EULEX-in…