Rregullatori rus i mediave kufizoi qasjen në rrjetin social Twitter pasi bllokoi Facebook-un në vend, njoftuan agjencitë ruse të lajmeve të premten.

Sipas agjencive të lajmeve Interfax dhe RIA Novosti, qasja në Twitter u kufizua në bazë të një kërkese të Prokurorit të Përgjithshëm nga 24 shkurti – dita e pushtimit rus të Ukrainës.

Rregullatori nuk lëshoi një deklaratë për të shpjeguar arsyet pas vendimit.

Më herët të premten, mbikëqyrësi i medias tha se ka bllokuar Facebook-un në Rusi për disa raste të “diskriminimit” ndaj mediave shtetërore.

Masa ishte pjesë e një goditjeje të paprecedentë të qeverisë ndaj mediave dhe aktivistëve të pavarur që nga fillimi i pushtimit rus.

Mediat kryesore të mbetura liberale të vendit janë mbyllur ditët e fundit dhe një ligj i ri që prezanton dënimin me burgim për publikimin e “lajmeve të rreme” rreth luftës në Ukrainë, ka detyruar të tjerët të përmbahen nga mbulimi i kësaj teme./Rel

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjorçev: Maqedonia paguan çmimin më të lartë të energjisë elektrike në Evropë

OBRM-PDUKM sot organizoi protestë të re kundër rritjes së çmimit të energjisë…

Stuhia hapësinore shkatërron 40 satelitë Starlink të Elon Musk

SpaceX ka humbur dhjetëra satelitë pasi ata u goditën nga një stuhi…

BE-ja përmendi shkarkimin e Dakës, reagon Osmani: Unë emëroj, shkarkoj dhe jam ajo që vlerësoj integritetin e KQZ-së

Valdete Daka ishte shkarkuar nga pozita e kryesueses së Komisionit Qendror të…

LVV: Kjo qeveri duhet të shkarkohet sa më parë

Lëvizja Vetëvendosje përmes një videoje të publikuar në rrjete sociale, ka thënë…

Aksion i madh i policisë, konfiskohet armë dhe drogë

Mbrëmë dhe sot në orët e hershme të mëngjesit është zhvilluar një…