Ravil Maganov, kryetari i një kompanie nafte që kritikoi pushtimin rus të Ukrainës, thuhet se vdiq të enjten pasi ra nga dritarja e spitalit.

Megjithëse shkaku i vdekjes së tij ende nuk është konfirmuar, ai është i fundit në një seri rusësh të shquar që kanë vdekur në rrethana në dukje të ngjashme, shkruan Newsweek.

Lukoil, prodhuesi i dytë më i madh i naftës në Rusi, konfirmoi vdekjen e Maganov, duke thënë se ajo erdhi pas “një sëmundje të rëndë”.

Megjithatë, mediat ruse raportuan se ai ishte gjetur i vdekur nga personeli mjekësor pasi ra nga dritarja e katit të gjashtë të një spitali në Moskë.

Kjo pason një numër rastesh të rusëve të shquar që vdesin pas rënies nga dritaret.

Në dhjetor 2021, Yegor Prosvirnin – themeluesi i faqes nacionaliste të internetit Sputnik dhe Pogrom – vdiq pasi ra nga dritarja e një ndërtese banimi në qendër të Moskës.

Ai dyshohet se hodhi një thikë dhe bombol gazi nga dritarja para rënies, raportoi BBC News.

Prosvirnin kishte mbështetur aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, por më vonë filloi të parashikonte një luftë civile dhe rënien e Federatës Ruse.

Më 19 tetor 2021, një diplomat rus u gjet i vdekur pas një rënieje nga dritarja e ambasadës ruse në Berlin, raportoi Der Spiegel.

Burri ishte sekretar i dytë në ambasadë, por burime të inteligjencës gjermane i thanë gazetës se dyshonin se ai ishte një oficer i fshehtë i Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB).

Gazeta Bellingcat tha se përdori të dhëna me burim të hapur për të identifikuar njeriun e vdekur si Kirill Zhalo, djali i gjeneralit Alexey Zhalo, zëvendësdrejtor i Shërbimit të Dytë të FSB-së.

Në fund të dhjetorit 2020, Alexander “Sasha” Kagansky, një shkencëtar i lartë rus që thuhet se punonte në një vaksinë COVID-19 në atë kohë, u gjet i vdekur me një plagë me thikë pasi ra nga apartamenti i tij i lartë në Shën Petersburg.

Sipas gazetës ruse Fontanka, i dyshuari, një shok fëmijërie i Kagansky, i tha policisë se Kagansky goditi veten me thikë dhe u hodh për vdekje.

Veç këtyre, atje ka pasur gjithashtu raporte të punonjësve të kujdesit shëndetësor që binin nga dritaret e spitalit – disa deri në vdekje – në Rusi gjatë pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Dy mjekë rusë vdiqën dhe një tjetër u lëndua rëndë pas rënies nga dritaret e spitalit gjatë një periudhe dy javore midis prillit dhe majit 2020.

Raportet thanë se dy nga mjekët kishin protestuar për kushtet e punës dhe një tjetër ishte fajësuar pasi kolegët e saj kontraktuan virusin.

Dhe në korrik, Dan Rapoport, një bankier investimesh letonez-amerikan 52-vjeçar dhe kritik i hapur i Putinit, vdiq pas një rënieje nga një ndërtesë apartamentesh luksoze në Uashington, D.C.

Policia thotë se nuk dyshonte për “lojëra të paligjshme”, raportoi Politico, por rasti mbetet nën hetim.

Miqtë e Rapoportit kanë frikë se ai ishte vrarë, me një që tha për Daily Beast se rrethanat e vdekjes së tij janë “shumë të dyshimta”.

Sipas raportimeve, Rapoport kishte bërë një pasuri duke punuar në Moskë përpara se të binte në favor të qeverisë ruse.

Ish-partneri i biznesit të Rapoport, Sergei Tkachenko, ra për vdekje nga një ndërtesë apartamentesh në Moskë në vitin 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ndjellësit e hienave kundër BFI-së

Një është më se e sigurtë – bashkë me Talat Xhaferin që…

Gratë në Mbretërinë e Bashkuar thonë se po injektohen me gjilpëra në klube dhe po zgjohen pa ndonjë memorie se çfarë kishte ndodhur më tej

Gratë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar thonë se janë injektuar me…

Uragani “Laura” godet SHBA, 6 viktima

Dëme të shumta materiale në jugun e vendit 6 viktima dhe dëme…

LVV: Ishin mbi pesëmijë pjesëmarrës në test-protestën e sotme

Lëvizja Vetëvendosje ka folur për protestën “test” të mbajtur sot në kryeqytet,…

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Ukraina mund ta fitojë luftën nëse i ka pajisjet e duhura

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë vizitës së tij në Kiev…