Në disa qytete ruse janë duke u mbajtur protesta për të kundërshtuar pushtimin e paprovokuar të Ukrainës nga presidenti rus, Vladimir Putin.

Në këto protesta, deri më tani, janë arrestuar mbi 650 persona.

OVD-Info, që monitoron arrestimet në protesta, tha se deri në orën 17:00 sipas kohës lokale të Moskës, policia ka arrestuar 658 persona gjatë protestave në 35 qytete ruse. Të paktën, 289 prej tyre janë arrestuar në Moskë, tha kjo organizatë e pavarur.

AFP ka raportuar se kushdo që nuk ka dëshmi që është punonjës i mediave po arrestohet. Kjo agjenci tha se një grua e re u arrestua pasi bërtiti “paqe për botën”.

Në Shën Petersburg, po ashtu është raportuar për arrestime.

Javën e kaluar, policia arrestoi mbi 5,000 protestues në mbarë Rusinë.

Protestuesit në Rusi rrezikojnë të gjobiten ose të dënohen në burg për shkak të shprehjes së pakënaqësive të tyre në rrugë.

Që prej se Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës më 24 mars, mbi 14,200 persona janë arrestuar pasi kanë marrë pjesë në protestat kundër luftës./ReL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukrainë/ Rusia e acaruar, po dështojnë sabotatorët (Fotot)

Plani rus për pushtimin e Ukrainës përmban futjen në veprim të atyre…

Çdo kërcënim ndaj krerëve shtetërorë duhet marrë seriozisht, vlerëson eksperti i sigurisë

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë…

Kreta goditet nga stuhi të fuqishme

Përmbytjet shkaktuan dëme të konsiderueshme ndërsa dy persona kanë humbur jetën Kreta…

Përleshen fizikisht mes vete shtatë persona në Prizren

Policia në Prizren raporton se pas një mosmarrëveshjeje, në rrugën Adem Jashari…

Të dielën në Tiranë mbledhja e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe Shqipërisë  

Në shënim të 110-vjetorit të Pavarësisë Shqipërisë, të dielën, më 27 nëntor…