Ministria ruse e Mbrojtjes, pretendon se ka vrarë ushtarët ukrainas që tentuan të ngritin flamurin ukrainas pas rimarrjes së Ishullit të Gjarprit, raporton Guardian.

Moska pretendon se i ka shkaktuar edhe dëme të mëdha në makinerinë luftarake Kievit në Ishullin e Gjarprit, pavarësisht se forcat ruse ishte raportuar se ditë më parë se janë tërhequr nga ky ishull.

Rusët thonë se kanë vrarë pesë ushtarë ukrainas që zbarkuan në ishull me anije, dhe u fotografuan duke tentuar ta ngritin flamurin ukrainas.

“Një fluturake ruse ka lansuar një raketë precize në Ishullin e Gjarprit, ku si pasojë janë shkatërruar mjetet ushtarake dhe personeli i ushtrisë ukrainase. E ata që i mbijetuan sulmit janë nisur drejt fshatit Primorskoye në rajonin e Odesas”, thuhet në njoftimin e ministrisë ruse.

Në anën tjetër, pala ukrainase akoma nuk ka reaguar ndaj pretendimeve të rusëve, por ditë më parë kanë publikuar pamjet e një operacioni ushtarak që sipas tyre i detyroi rusët të tërhiqen nga ky ishull që u bë simbol i rezistencës.

Aty shiheshin dronët dhe artileria ukrainase duket goditur mjetet ushtarake të rusëve, që më pas u tërhoqën plotësisht nga ky ishull.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dialogu mund të zgjasë me vite, mos të lidhet me viza, thotë Konjufca

Kryekuvendari Glauk Konjufca ka thënë sot para mediave se procesi i liberalizimit…

Kurti: BE dhe NATO të dënojnë dhunën e bandave kriminale të financuara nga Beogradi – nëntë barrikada janë ende në veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk do të lejojnë…

Themelohet mekanizmi për dokumentimin e krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e sotme ka miratuar themelimin për mekanizmin…

Sulm terrorist në një xhami në Oslo

Një sulm me armë ka ndodhur sot në një xhami në Oslo…

Escobar: Kosova është një partner jashtëzakonisht i mirë në rajon

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar, pas nënshkrimit të…