Katër automjete sulmi robotike të blinduara Marker janë gati për t’u dërguar në Donbass, shkruan në Telegram ish-drejtori i Roscosmos dhe kreu i qendrës shkencore dhe teknike “Tsarsky Volki”, Dmitry Rogozin.

“CEO i Android Technics me bazë në Magnitogorsk, Yevgeny Dudorov, tha se ai ka filluar të ngarkojë katër robotë Marker pa pilot, të cilët më pas do të dërgohen në Donbas,” vuri në dukje Rogozin.
Ai tha më parë për Sputnik news se në shkurt, katër robotë Marker do të mbërrijnë në zonën ushtarake, të cilët do të jenë në variantin e inteligjencës dhe versionin e goditjes. Robotët do të marrin pjesë në beteja pas testimit në një terren stërvitor.

Ai deklaroi se ky robot mund të shkatërrojë automatikisht tanket Abrams dhe Leopard dhe makina të tjera duke përdorur një katalog elektronik në sistemin e kontrollit me imazhe të pajisjeve të armikut. Roboti Marker është prodhuar nga kompania Android Technics së bashku me Fondin për Kërkime të Perspektivës.

Kompleksi robotik peshon rreth tre tonë dhe ka aftësi të avancuara për lëvizje autonome, dhe njeh objekte duke përdorur teknologjitë e inteligjencës artificiale. Autonomia e platformës sigurohet nga një sistem multispektral modular, në të cilin të dhënat përpunohen duke përdorur algoritme të rrjetit nervor, raportoi Sputnik news.

Kujtojmë, gjermanët miratuan dërgimin e tankeve Leopard dhe amerikanët tanke Abrams në Ukrainë, për të ndihmuar këtë vend të mbrohet kundër agresionit rus që po vazhdon prej gati një viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kongresi tenton të shmangë mbylljen e Qeverisë amerikane

Senati amerikan do të votojë më 30 shtator për një rezolutë që…

Paralajmërohet protesta e radhës

Rrjeteve sociale tanimë është paralajmëruar protesta e radhës e planifikuar të mbahet…

Kurti: I përgëzoj ushtarët tanë në Turqi për guximin

Një kontingjent i Forcës së Sigurisë së Kosovës ka shkuar në Turqi…

Korrupsioni vë në rrezik anëtarësimin e vendeve të Ballkanit në BE

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian do të takohen gjatë javëve të ardhshme për…

MPJ e Bullgarisë shpreh shqetësim nga veprimet e presidentit të Maqedonisë

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë shprehu shqetësim për veprimet e…