Avionët rusë po vazhdojnë të hedhin bomba në fabrikën e çelikut Azovstal, aty ku janë të strehuar mbrojtësit e fundit ukrainas të qytetit – tha një zëvendëskomandant ukrainas.

Po përdoren artileri dhe topa detar, tanket po qëllojnë dhe ka përpjekje për të sulmuar zonën masive industriale në Mariupol qendrore“, tha Svyatoslav Palamar në një video të publikuar në llogarinë Telegram të Azov të dielën.

Ai theksoi se rusët nuk po ndaleshin as për Pashkët Ortodokse – një festë e madhe e krishterë.

Palamar falënderoi gjithashtu të gjithë ata që janë përpjekur të evakuojnë civilët e bllokuar në bunkerët e nëndheshëm në vend, si dhe duke negociuar për të lejuar tërheqjen e luftëtarëve ukrainas nga qyteti jugor i rrethuar.

Ndërsa shumë ukrainas në të gjithë vendin po festonin Pashkët, në Mariupol “armiku po hedh bomba mbi kokat e fëmijëve të pafajshëm”, shtoi ai.

Azov, së bashku me një brigadë marine, rojet kufitare dhe oficerët e policisë, janë tani mbrojtësit e fundit ukrainas të mbetur në qytetin strategjik në bregdetin e Detit Azov.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut shpenzojnë 37,8 për qind të të ardhurave për ushqim

Banorët e Maqedonisë së Veriut, 37,8 për qind të të ardhurave të…

Rasti i Salih Mustafës: Dëshmitari i parë përfundon dëshminë, i dyti dëshmon sot gjatë ditës

Dëshmitari i parë në gjykimin e Salih Mustafës para Dhomave të Specializuara…

Shumë shpejt vaksinimi do të jetë i detyrueshëm kundër coronavirusit në Gjermani

Ndërsa ka debat në të gjithë botën nëse është e mundur të…

ASH: Komuna e Tetovës të bëj publike kontratën për honoraret me avokatin Trajçev

Aleanca për Shqiptarët kërkon sqarime nga Komuna e Tetovës për angazhimin e…

Durrësi përgatitet për sezonin e verës, njoftohet se do të hiqet kufizimi i lëvizjes

Në Durrës kanë filluar përgatitjet për sezonin turistik të verës. Kufizimi i…