Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikat e Jashtme, Josep Borrell është shprehur se Rusia me sulmin e pajustifikuar kundrejt Ukrainës, si anëtare e Këshillit të Evropës, shkeli principet themelore të statutit të KiE-së, konventave të Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe ligjit ndërkombëtar.

Na vjen keq që Rusia nuk e ndali sulmin në Ukrainë. Qytetarët e saj, nuk do të mbrohen më nga Konventa Evropiane e të Drejtave të Njeriut”, citohet nga deklarata.

Pavarësisht një keqardhjeje se Federata ruse nuk ia arriti të pushojë sulmin në Ukrainë, masa ndaj qytetarëve rusë është tej mase ndëshkuese.

Pavarësisht kësaj, ka një shenjë mirënjohjeje ndaj aktorëve të shoqërisë civile, medias së lirë dhe instancave demokratike, të cilat po protestojnë kundër agresionit rus në Ukrainë.

E nxisim Rusinë të kthehet në përputhje me ligjet e të drejtave të njeriut”, përmbyllet deklarata.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Prokuroria publike po kryen hetime për vrasjen në Strugë

Trupi i gruas së ndjerë nga Struga, të cilën mbrëmë me thikë…

Ish-ushtari i UÇK’së dhe UÇPMB’së nuk po mund të pajiset me dokumente në Kosovë

Sadik Aliji ka plot nëntë vjet që jeton në Veleknicë të Gjilanit.…

“Mos ndani informacione me Malin e Zi”, Escobar paralajmëron NATO-n

Zëvëndësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Ballkanin, Gabriel Escobar…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…

Berisha “thumba” Bashës: Lavdi Zotit koha e tij mori fund! Të bëhet gati Rama
28/12 19:05

Ish kryeministri Sali Berisha ka marrë pjesë këtë të martë në ceremoninë…