Forcat ukrainase kanë rimarrë dhjetëra vendbanime të mbushura me mina tokësore pranë Khersonit ndërsa Rusia fillon tërheqjen e saj të zgjatur nga qyteti i rëndësishëm port.

Presidenti Volodymyr Zelensky mbrëmë njoftoi se 41 vende ishin rimarrë në rajonin jugor mes rezistencës “të ashpër” nga forcat e Moskës, raporton “The Telegraph”.

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov tha se do të duhej të paktën një javë para se qyteti Kherson të çlirohej, pasi Rusia kishte ende 40,000 trupa në rajon dhe inteligjenca tregoi se forcat e saj mbetën brenda dhe përreth kryeqytetit rajonal.

Rusia njoftoi të mërkurën se do të tërhiqet nga bregu perëndimor i lumit Dnipro që përfshin Khersonin, i vetmi kryeqytet rajonal që Moska ka pushtuar që nga nisja e pushtimit të Ukrainës në shkurt.

Provinca Kherson është një nga katër që presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se kishte aneksuar në fund të shtatorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tmerr në Berlin, vetura shtyp këmbësorët – një i vdekur dhe 30 të lënduar

Të paktën një person ka humbur jetën dhe 30 tjerë janë lënduar,…

Rusët godasin me raketë një anije mallrash japoneze në Deti e Zi

Një anije mallrash në pronësi japoneze është bombarduar në Detin e Zi,…

Kush është Laris Gajser, gazetari që publikoi incizimet e Boki 13

Laris Gaiser, është gazetar në gazetën “La Verita”. Ai sot u paraqit…

Mario Draghi jep dorëheqje pas shpërbërjes së koalicionit italian

Kryeministri italian, Mario Draghi ka dhënë dorëheqje, duke i dhënë fund një…

Digjet vetura, bllokohet për disa minuta tuneli i Kalimashit

Djegia e një veture në tunelin e Kalimashit në Rrugën e Kombit…