Dy britanikë dhe një maroken të kapur nga forcat ruse në Ukrainë janë dënuar me vdekje, raporton agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti.

Aiden Aslin, 28 vjeç, nga Nottinghamshire, Shaun Pinner, 48 vjeç, nga Bedfordshire, dhe një burrë i tretë, shtetasi maroken Saaudun Brahim, u paraqitën në një gjykatë në Republikën Popullore të Donetskut, e cila mbahet nga rebelët pro-rusë.

Dhe siç vë në pah BBC, gjykata nuk është e njohur ndërkombëtarisht, përcjell Telegrafi.

Mësohet se ata akuzohen si mercenarë. Por familjet e burrave britanikë thonë se ata ishin në ushtrinë e Ukrainës.

Të dy britanikët janë duke u shërbyer anëtarëve të forcave të armatosura të Ukrainës dhe Mbretëria e Bashkuar e ka bërë të qartë se ata janë të burgosur lufte me të drejtë imuniteti dhe nuk duhet të përballen me ndjekje penale për “pjesëmarrje në armiqësi”.

RIA News tha: “Gjykata e Lartë e DPR miratoi dënimin e parë për mercenarët – britanikët Aiden Aslin dhe Sean Pinner dhe marokenin Saadun Brahim që u dënuan me vdekje”, raporton korrespondenti i RIA Novosti nga salla e gjyqit, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Makolli nga Kizhevak: Kërkojmë përgjigje edhe për 11 lokacione të tjera që mund të ketë trupa të varrosur

Kryetari i Grupit Punues të Delegacionit të Kosovës për Persona të Zhdukur,…

Prej nesër më pak kontroll në vendkalimin Tabanoc

Prej nesër në vendkalimin kufitar në Tabanoc do të ketë menaxhim të…

“Green covid pass”, rreziqet e pasaportave të imunitetit

Në gjendjen aktuale ku ndodhen shumica e fushatave të vaksinimit në Evropë,…

Ministri gjerman i Financave kërkon kthim te politika e kursimeve

Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner ka kërkuar që prej vitit 2023…

Theret për vdekje një 60 vjeçar në Vitomiricë të Pejës

Një vrasje ka ndodhur sot në Pejë rreth orës 13:15, ku një…