Emisarë nga disa vende perëndimore u larguan nga një seancë e Kombeve të Bashkuara dje, ku po fliste komisionerja ruse për të drejtat e fëmijëve, të cilin Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) dëshiron ta arrestojë për krimet e luftës të dëbimit të paligjshëm të të miturve.

Kujtojmë se më 17 mars, ICC-ja lëshoi ​​urdhra për arrestimin e Putinit dhe Maria Lvova-Belovës, komisioneres ruse për të Drejtat e Fëmijëve, për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të fëmijëve nga territori i Ukrainës i pushtuar nga forcat ruse.

Lvova-Belova mori pjesë në një takim jozyrtar të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të thirrur nga Rusia, për të diskutuar evakuimin e fëmijëve ukrainas nga zona e konfliktit. Kujtojmë që Rusia mori presidencën e Këshillit të Sigurimit pak ditë më parë (1 prill).

“Ndërsa Rusia mban presidencën e Këshillit të Sigurimit, ne do të shfrytëzojmë çdo mundësi për të kundërshtuar pozicionin e tyre për përhapjen e dezinformatave”, tha Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në OKB.

Ajo shtoi se SHBA dhe Britania e Madhe bllokuan transmetimin në internet të takimit, në mënyrë që Lviv-Belova të mos merrte “një platformë ndërkombëtare për të përhapur dezinformata dhe për të mbrojtur aktivitetet e saj të tmerrshme në Ukrainë”.

Përfaqësues të Shteteve të Bashkuara, Britanisë, Shqipërisë dhe Maltës, u larguan nga salla e konferencave gjatë fjalimit të Lvova-Belovës.

I dërguari rus Vasili Nebenzia tha se ky është një tregues i qartë i “indiferencës së tyre ndaj fatit të fëmijëve nga Donbasi dhe Ukraina”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjuajtje me armë në Shkup, dy të plagosur

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se pasditen e sotme janë plagosur…

Zjarr në fabrikën e kimikateve në Stamboll

Një shpërthim i shkaktuar nga një zjarr në një fabrikë kimikatesh në…

Mbyllet për 30 ditë tregu i Gostivarit

Komuna e Gostivarit bëri të ditur se tregut i qytetit të Gostivari…

Çfarë thonë sondazhet e fundit para zgjedhjeve të së dielës në Francë?

Emmanuel Macron ka hequr një pengesë të madhe për t’u rizgjedhur president…

Polonia fajëson Rusinë për sulmin kibernetik ndaj zyrtarëve të lartë

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki tha se shërbimet sekrete të shtetit të…