Rumania dëshiron të blejë mjete ajrore luftarake pa pilot Bayraktar TB2 (UCAV) nga Turqia.

Bëhet fjalë për fluturaken që fitoi popullaritet për shkak të shkatërrimit të pajisjeve ushtarake ruse në luftën në Ukrainë.

Sipas raportimeve të mediave, vendi dëshiron rreth 18 UCAV të tilla me një çmim të vlerësuar prej 300 milionë dollarë.

Ministria rumune e Mbrojtjes i ka dërguar një kërkesë Parlamentit për këtë qëllim, thuhet në raportet dhe nëse merr miratimin legjislativ, do të mund të nisë negociatat me kompaninë turke Baykar.

Aktualisht, Rumania nuk ka në inventarin e saj drone luftarake moderne.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, shuma e vlerësuar për shitje përfshin blerjen e 18 dronëve dhe “paketën fillestare të mbështetjes logjistike dhe pajisjet specifike të trajnimit dhe stërvitjes”.

Çmimi i dronëve Bayraktar TB2 varion në varësi të pajisjeve, duke filluar nga 1 milion dollarë deri në 5 milion dollarë, sipas burimeve të specializuara në produktet e mbrojtjes. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Fitorja e Biden, Gjykata e Lartë hedh poshtë padinë e Trump

Gjykata e Lartë hodhi poshtë të premten një padi gjyqësore të mbështetur…

Dy të plagosur nga të shtënat me armë në një shkollë të mesme në Buffalo të Nju Jorkut

Dy persona, duke përfshirë një student, thuhet se u qëlluan me armë…

Fetai nuk di se përse u shkarkua ish Reisi i BFI-së Sulejman Rexhepi

Fetai: Tani për tani po analizojnë gjithçka që është bërë në këtë…

“Procesverbali me deklaratën e Kamçevit, është fotografuar me telefon nga shërbimet te Ruskoska”

Deklarata e biznesmenit Orce Kamçev e shkruar në letër, që e ka…

OKB bën thirrje për t’i dhënë fund luftës: Po nxit një krizë globale tredimensionaleu

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën e…