SHBA ka dëbuar 12 diplomatë rusë në Kombet e Bashkuara për shqetësime të sigurisë kombëtare, kanë thënë diplomatë amerikanë dhe rusë.

Anëtarëve të misionit të Rusisë iu kërkua të largohen nga SHBA për t’u përfshirë në aktivitete jodiplomatike.

“Ata diplomatë të cilëve u është kërkuar të largohen nga Shtetet e Bashkuara ishin të angazhuar në aktivitete që nuk ishin në përputhje me përgjegjësitë dhe detyrimet e tyre si diplomatë”, tha zëvendësambasadori amerikan Richard Mills në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, pa dhënë më shumë detaje.

Ambasadori i Rusisë në OKB Vassily Nebenzia u tha gazetarëve se atyre iu kërkua të largoheshin deri më 7 mars, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Covid-19, rritet numri i rasteve aktive

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga 258…

Aktiviteti pajtimtar i Çaushit shtrihet edhe në Turqi

Në redaksinë e portalit Vardar News ka arritur një letër nga Turqia.…

Shkon në 41 bilanci i viktimave nga tërmeti në Shqipëri

Është rritur frikshëm bilanci tragjik i tërmetit të fuqishëm që tronditi Shqipërinë…

“BE po ju ndjek nga afër” Soreca: Vetëpërmbajte, shmangni dhunën

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca bashkë me ambasadoren e…

Lëvizja BESA dhe Aleanca: Jemi më të bashkuar se kurrë, do të dalim fitimtarë edhe në zgjedhjet e ardhshme

Zërat për ndërprerje të gjoja çdo bashkëpunim me partinë e Ziadin Seles,…