Një avion ushtarak i forcave ajrore belge F-16 është rrëzuar në Francën veri-perëndimore, duke lënë një pilot të varur në një linjë të energjisë elektrike me tension të lartë.

Të dy pilotët u plagosën lehtë pasi u larguan nga avioni afër Pluvigner në Britani.

Avioni kishte kapur çatinë e të paktën një shtëpie përpara se të rrëzohej në një fushë aty pranë.

Piloti arriti të zhvendosej nga nga linja e energjisë pas një operacioni shpëtimi dy-orësh nga shërbimet e urgjencës franceze.

Kablloja ishte e tensionit të lartë 250,000 volt, njoftuan media lokale.

Avioni kishte qenë duke fluturuar në 500m tha komandanti i forcës ajrore belge, Frederik Vansina.

Avioni ishte në një fluturim praktik nga Florennes në provincën belge të Namur në një bazë ajrore franceze në Lorient, rreth 30 km nga vendi i rrëzimit, sipas raporteve belge.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

AstraZeneca urdhërohet t’i shpërndajë 50 milionë doza në vendet e BE-së siç ishte marrëveshja

AstraZeneca urdhërohet që të shpërndajë miliona doza të vaksinës në Bashkimin Evropian…

KFOR-i rihap dy rrugë në veri pasi ishin mbyllur nga Policia për ta penguar kontrabandën

Për tri ditë, KFOR-i në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e…

Gjukanoviq mbështet qeverinë e pakicës, Abazoviq pritet të bëhet kryeministër i Malit të Zi

Partia Demokratike e Socialistëve të Malit të Zi ka pranuar të mbështesë…

Ambsadat dhe organizatat ndërkombëtare do të informohen për rrënimin e shtetit të drejtës dhe pandëshkueshmërisë në shtet

Lëvizja Eco Guerilla dënon ashpër sulmin dhe kërcënimet që i janë bërë…

Proteston Sindikata e Pavarur e Policisë, shkaktohet kaos në trafik

Në shenjë revolte për pagat e ulëta, Sindikata e Pavarur i Policisë…