Pesë persona humbën jetën dhe 14 të tjerë u plagosën pasi një avion i Luftës së Dytë Botërore u rrëzua në një strukturë për pastrimin e aeroportit ndërkombëtar të Bradley në Connecticut ndërsa përpiqej të ulej në pistë.

Aksidenti u regjistrua mëngjesin e të mërkurës. Avioni transportonte 10 pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit.

Boeing B-17 i cilësisë së mirë u rrëzua gjatë uljes në tokë, sipas Administratës Federale të Aviacionit.

Në mesin e 14 të plagosurve ishte dhe një punonjës i aeroportit që ishte në tokë.

Të paktën pesë pacientë u dërguan në Spitalin Hartford pas përplasjes. Në avion ishin dhe dy zjarrfikës.

Avioni i përkiste Fondacionit Collings, thuhet në llogarinë Twitter të aeroportit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ilire Dauti pyet VMRO-në, LSDM-në dhe BDI-në: A jeni për heqjen e termit 20% nga Kushtetuta

Koordinatorja e grupit parlamentar të Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ilire Dauti, pyet…

Kërkohen hetime ndaj ish-ministrit shqiptar në Maqedoni, Antikorrupsioni thirrje Policisë financiare

Komisioni Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK) dje në seancë i propozoi…

Kryebashkiaku japonez: Burrat duhet të bëjnë pazar gjatë pandemisë, pasi gratë vonohen shumë

Kryetari i qytetit të tretë më të madh të Japonisë, Osaka, Ichiro…

Kurti: Kosova dhe Shqipëria janë dy vende “si një lis me dy degë”

Kryeministri Albin Kurti ka thënë që përkundër që sot po mbahet mbledhja…

Rama: I kemi bërë detyrat, por nuk jemi gati të jemi anëtarë të BE. Tregon qëndrimin që ka për ripërcaktimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor

Kryeministri Edi Rama ka folur rreth rrugëtimit të Shqipërisë drejt BE duke…