Njësia më e afërt e NATO-s me luftën në Ukrainë ka kryer stërvitje të planifikuara ushtarake për t’u përgatitur për një pushtim të mundshëm, shkruan Euronews.

Me bazë në Rumani pranë kufirit jugor të Ukrainës, ushtarët zhvilluan një provë për forcat armike që përparonin nga veriu.

Grupi luftarak i NATO-s, i cili përbëhet nga ushtarë francezë dhe holandezë, u vendos atje si rezultat i drejtpërdrejtë i luftës në Ukrainë.

Ata po përgatiten për përhapjen e luftës përtej kufirit në Rumani, edhe pse askush nuk po e diskuton hapur këtë mundësi. Zyrtarët thonë se ushtrimet e tyre janë pjesë e “rutinës”.

“Konteksti është disi i ndryshëm, por trajnimi mbetet i njëjtë. Ne jemi njësia më e afërt e vendosur ndaj krizës [në Ukrainë], kështu që ajo ka një element specifik, por nuk shoh ndonjë ndryshim të madh brenda trajnimit”, tha koloneli Christophe Degand, komandant i grupit luftarak të NATO-s në Rumani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Incident mbi qiellin e Austrisë, burri refuzon të del nga tualeti – piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Grac

Një aeroplan me 134 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit në linjën Cyrih-Larnak,…

Të gjithë e duan një kryeprokuror të guximshëm në Kosovë

Aleksandër Lumezi e bëri adresimin e fundit si kryeprokuror i shtetit në…

Gazetari Godwin: Gjeorgjia është bërë objektiv nga Rusia për luftën e informacionit dhe operacione klandestine

Nga pushtimi rus i Ukrainës, Gjeorgjia është bërë më shumë një objektiv…

Reuters për arrestimin e spiunes ruse Daria Aslamova në Kosovë: Rusia aleati kryesor i Serbisë

Të shtunën pasdite është ndaluar të hyjë në Kosovë, Daria Aslamova, e…

Katër anije të tjera me grurë largohen nga Ukraina

Katër anije të tjera që transportonin grurë dhe vaj luledielli janë larguar…