Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se rreziku bërthamor aktualisht është në nivelin e tij më të lartë, që nga kriza e raketave kubane e vitit 1962.

Biden tha se presidenti rus, Vladimir Putin nuk po bënte shaka kur foli për përdorimin e armëve taktike bërthamore pas pësimit të disa pengesave në Ukrainë, shkruan BBC.

“Shtetet e Bashkuara po përpiqeshin të kuptonin mënyrën e daljes së Putinit nga lufta”, u shpreh Bideni.

Presidenti amerikan tha se arsyeja pse lideri rus nuk kishte bërë shaka kur ai foli për përdorimin e armëve bërthamore është sepse ushtria e tij është shumë e dobët.

“Për herë të parë që nga kriza e raketave Kubane, ne kemi një kërcënim të drejtpërdrejtë për përdorimin e armëve bërthamore, nëse në fakt gjërat vazhdojnë në rrugën që kishin shkuar”, u shpreh tutje Biden.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prokuroria kryen bastisje në shtëpinë e Rashkovskit

Prokurorja për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskovska ka…

LSDM: Me masat tona u rritën pagat në të gjithë sektorët

Nëpërmjet një njoftimi të LSDM-së thuhet se ata për dy herë rritën…

Për 24 orë në vend 318 persona të rinj në izolim dhe vetëizolim

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e vendit tonë 101 personave…

Nderohet njeriu që u hodh nga ura për të shpëtuar një vajzë dyvjeçare

Jonathan Bauer i cili u hodh nga një urë për të shpëtuar…

“Monstra”, Janakievski zbulon pse u vra peshkatari

Gjatë seancës së sotme të rastit “Monstra”, ka filluar dëgjimi i “Bombave”.…